yemek kitabıDün televizyonda, bir kültür programında kitap tanıtımı köşesinde bir kitap tanıtıldı. Aynı kitabı bugün gazetede gördüm. Böylece burada da yer almayı hak etti. Kitabın adı Kitab'üt Tabih. 13.yy Abbasi Bağdat'ın yemek,tatlı ve çeşni tariflerinin yer aldığı bir kitap. Bugün akşama ne pişirsem diyen hanımlara ya da mesleği aşçılık olan insanlara ilginç bir alternatif olabilir. Kitabın yazarı da on üçüncü yüzyıla ait. Haberin devamını okuyalım.

13. yüzyıla ait Kitâbü't-Tabih isimli elyazması kitap, yüzyıllardır Süleymaniye Kütüphanesi'nde tarihin tozlu raflarına terk edilmişti. Masal sofralarındaki yemeklerin tariflerinin yazılı olduğu kitabı 90'lı yılların ortasında Amerikalı Ortadoğu yemekleri uzmanı yazar Charles Perry incelemeye başlamış. 2005 yılında da İngilizce çevirisini yayımlamış. Masal yemeklerinin tariflerinden oluşan bu çeviri kitap, dünyada büyük bir ses getirdi. Nazlı Pişkin de bu yemek kitabını İngilizceden Türkçeye çevirdi. Kitap Yayınevi'nden çıkan yemek kitabı, Abbasi döneminin yemek kültürüyle ilgili ilginç detaylar içeriyor.

Muhammed el-Kerim, kitabını 10 bölüme ayırmış. Bu bölümlere ekşi yemekler, basit yemekler, kızartılarak sossuz servis edilen yemekler, taze ve tuzlu balık yemekleri, helvalar ve çeşitleri şeklinde başlıklar vermiş. Çevresinde Bağdadi adıyla anılan Muhammed el-Kerim, kitabına Bismillahirrahmanirrahim ile başlamış. Nimetlerle ilgili ayetlerden örnekler vermiş. Yazar, kitabın girişinde dünya zevklerini altıya ayırmış ve kendisine en yakın zevkin 'yemek yapmak ve yaptığı bu yemekleri afiyetle yemek' olduğunu belirtmiş. Kitabını kaleme alma sebebini ise şu şekilde açıklamış: "Garip ve alışılmadık şeylerden söz edilen, caiz olmayan malzemeleri içeren birçok yemek kitabına rastladım. Bunlar bir araya getirildiğinde gönül rahat etmiyor."

Yemeğin rengi, yemeğin görünüşünün hayvana ya da bitkiye benzemesi, ünlü kişilerin isimleri, kullanılan ana malzemeler ve pişirme teknikleri yemek isimlerine ilham olmuş. Kitâbü't-Tabih içerisindeki tariflerde malzemelerin miktarı belirtilmemiş. Yemeğin pişirme aşamaları bazen atlanmış. Bu açıdan metinde yer alan tarifler yemek pişirmeyi hiç bilmeyen birine değil de bu işin tekniklerini, usullerini, pişirme sürelerini bilen, malzemeyi iyi tanıyan usta kişilere göre yazılmış.

---
kaynak: zaman

Anahtar Kelimeler: Kitap, 13 yy Yemekleri, Abbasi Yemekleri, Akşama Ne Pişirsem, Bağdat Yemekleri, Bugün Ne Pişirsem, Eski Yemek Tarifleri, Irak Yemekleri, Kitab ut Tabih, Tarihi Yemekler, Yemek Tarifleri

mutevaggil , 14/12/2009-19:49 Facebook'ta Paylas