dünya vektörBir yılın daha sonuna geldik işte. Acısıyla, ekşisiyle ve tuzlusuyla miladi yılın sonundayız artık. 2010’a güle güle diyor ve 2011’e hoş gel inşallah diyoruz. (Yarına çıkacağımızın garantisi yok tabi). Neyse, ben bu yazımda 2010'da dünya gündemini meşgul eden ve benim de aklımda kalmış 10 gündem maddesini sıralayacağım.

Tabi ki dünya da aşağıdaki olaylardan daha önemli şeyler olmuş olabilir. Ama ne yapayım, ben bunları hatırladım. Sizin de varsa eklemek istediğiniz maddeler, yorum kısmından ekleme yapabilirsiniz.

Buyurun, bence 2010 yılında dünya gündemini en çok meşgul eden 10 Madde (maddeler önem sırasına göre değil rasgele sırayla yazılmıştır):

1. Wikileaks
Wikileaks oluşumu dünyada, özellikle Amerika’da son birkaç yıldır bilinen bir şeydi aslında. Türk insanı ise bihaberdi böyle bir şeyin varlığından. Ama işte ucu bize de dokunmaya başlayınca 2010 yılının son ayında yurdum insanı Wikileaks ile tanıştı. Bu website, Amerika’nın özellikle Afganistan ve Irak’a dair gizli politikalarının deşifre edildiği gayriresmi bir istihbarat sızdırma servisiydi. Gün geldi, Türk Devletinin de kirli çamaşırları olduğu konusu yayıldı dünya medyasına ve biz son 1 aydır wikileaks ile yatıyor ve kalkıyoruz. Bakalım bu konuda daha neler olacak!

wikileaks logo komplo

resim.1. wikileaks logosu komplo teorisyenlerinin ilgisini çekiyor

2. Vuvuzela
2010 FIFA Dünya Kupası kara kıtanın Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenince dünya insanı (ya da yeni kıtaların insanları) yeni bir kavram katmış olduğu dağarcığına: Vuvuzela! Güney Afrika’nın bu üflemeli yerel çalgısı dünya kupasında hemen tüm maçlarda binlerce seyirci tarafından hep bir ağızdan çalındı. Sonucu kulakları sağır eden bir uğultudan ibaret olsa da vuvuzela artık şöhret dünyasına adımını atmıştı bile. Çoğu insan bu gürültüyü duymamak için maçları TV'nin mute tuşuna basarak izledi. Dünya şampiyonunun İspanya Olduğunu da hatırlatalım.

vuvuzela

resim.2. vuvuzela senfoni orkestrası

 

3. Şili’deki Maden Göçüğü
Kimileri gerçek bir trajedi, kimileri turizm tezgahı diyor. Ama gerçek şu ki Dünya aylarca Şili’de göçük altında kalan madencileri konuştu. Aylar sonra yerin 650 metre aşağısındaki göçükten çıkarılan yaklaşık 50 madenci hem ülkenin kahramanı oldular, hem de ülkelerinin reklamlarını gayet iyi tanıttılar. Ben Şili’nin Güney Amerika’da uzun ince bir memleket olduğunu biliyordum haydi, ama Türk insanının yüzde doksanı Şili’yi yeni duyuyordu. Bir duyduk, pir duyduk!

şili

resim.3. Şili: uzun ince bir memleket. İtiraf et, nereymiş lan bu Şili diye haritaya baktın!

4. Pakistan’daki sel felaketi
2010 yılının en dramatik ve trajik olaylarından biri de şüphesiz Pakistan’da meydana gelen sel felaketiydi. Nuh tufanını andıran bir kuvvetle yağan yağmurlar Pakistan’ın Pencap bölgesini sular altında bıraktı. İkibin kadar insan ölürken, binlercesi kayboldu, onbinlercesi de evsiz kaldı. Bu olayın tek iyi yanı ise Anadolu insanı olarak yine mağdurun yanında olmamızdı. Türkiye, Pakistan’a yardım eden ülkelerin başında geliyordu. Sivil toplum kuruluşları, Kızılay, Devlet, camideki cemaat, okuldaki çocuk, hep birlikte maddi manevi desteği esirgemediler.

pakistan su baskını

resim.4. pakistanda nuh tufanı simulasyonu

5. Haiti depremi:
Bir trajedi de uzaklardan duyuldu türkiye’de. Haiti’de, Port au Prince’e 25 km uzaklıkta yerin 13km altında meydana gelen 7.0 şiddetindeki depremde 100.000’e can kaybı olurken milyonlarca insan da evsiz kaldı. Tarihteki en büyük doğal felaketlerden biri olan bu deprem sonrası şiddeti 5 ile 6 arasında 14 artçı deprem daha olması felaketin bilançosunu arttırdı. Nakdi yardım yapıldı bilmem ama Türkiye’den de kızılay’a ve sivil toplum kuruluşlarına ait sağlık görevlilerin olay yerine gittiğini hatırlıyorum.

haiti deprem

resim.5. Haiti'de yerle yeksan olmuş bir mahalle

6. Facebook & Twitter
Facebook ve Twitter, şöhretlerini 2010 yılında da iyiden iyiye sağlamlaştırdılar. Özellikle Twitter Türkiye’de 2010 yılında epey popülerlik kazandı. Bunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere tanıdık yüzlerin Twitter yoluyla hayranlarıyla buluşmaya başlaması etkili oldu.

face book

resim.6. facebook-twitter kardeşliği. Ha gayret sosyalleşmeye az kaldı!

7. Avatar Filmi:
Bir unutulmazda beyaz perdeden. Avatar Filmi yaptığı hasılatla dünya sinema tarihinde bir rekora imza atarak tarih sayfalarında yerini aldı. Film aslında Aralık 2009’da sinemada gösterilmeye başlandı ama Türkiye ve Dünyadaki asıl ününü 2010’un ilk yarısında yakaladı. 237 milyon dolarlık bütçesiyle gelmiş geçmiş en pahalı prodüksiyon olma özelliğinin yanı sıra 2.7 milyar doları aşan hasılatıyla tüm zamanların gişe rekorunu kırmıştır. En son yine aynı yönetmen James Cameron tarafından çekilen Titanik 1.8 milyar dolar hasılata ulaşmıştı.

avatar afişi

resim.7. avatar film afişi

8. BP’nin petrol sızıntısı:
2010 yılında başka bir korkunç felaket daha oldu. Bu kez Meksika körfezindeydi ve diğerlerinin aksine bu kez bu afet doğal değil insan eliyle oluşuyordu. 20 Nisan 2010 günü Dünyaca ünlü akaryakıt şirketi British Petrol’e ait petrol boru hattında meydana gelen petrol sızıntısında okyanusa milyonlarca ton petrol yayılmaya başladı (100 bin varil/gün) ve bu aylarca (3 ay) devam etti. BP sızıntıyı üç ay kadar durduramadı. Bu dünya tarihinde meydana gelen en büyük çevre felaketlerinden biriydi şüphesiz.

petrol sızıntısı

resim.8. petrol sızınıtısın uzaydan görünüşü.

9. FIBA Dünya Kupası Finali
Türkiye’de düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonasında Türkiye Milli Basketbol Takımı Finale kadar yükselme başarısı göstererek final oyununda Rüya Takım diye tabir edilen ABD Milli takımına kaybederek Basketbol’da dünya ikincisi oldu. Yarı finalde oynadığımız Sırbistan maçı ise basketbol severlerin hafızlarından kolay silinmeyecek cinstendi. Uzun zaman geride götürdüğümüz ve buraya kadarmış dediğimiz bir anda öne geçmemiz ve milisaniyeler kala Semih Erden’in yaptığı müthiş blokla maç 83-82 bitmişti.

semih erden blok

resim.9. semih erden sırbistanılı oyuncunun turkinesini blokluyor, son 0.2 saniye

10. Eyjafjallajökull Kül Bulutu
Biz pek etkilenmedik gerçi ama Avrupa Nisan 2010’da yukarıda adı geçen İzlanda’daki yanardağdan çıkan gaz ve toz bulutuyla duman altı oldu. Bize yansıması sadece birkaç dış uçuşun iptal edilmiş olmasıydı. Bir de yanardağın akılda kalıcı sade ismi (!)

duman

resim.10. dağ başını duman almış. no, literally!

 

Bunların dışında dünyada çok konuşulan konular arasında;

Avrupa’daki ekonomik kriz, özellikle Yunanistan’ın durumu

ABD’deki ekonomik durum ve işsizlik oranı,

Fenomen haline gelen LOST dizisinin bitişi.

iphone4 çılgınlığı

yer alıyordu.


Bize özgü olaylar arasında ise:

Mavi marmara gemisine (ihh gazze yardım filosu) İsrail Baskını

Darbe Planlarının açığa çıkması ve davalar,

Ergenekon ve bunların süregelen davaları,

Bursa'nın Lig Şampiyonluğu,

Anayasa reformu ve referandum,

akaryakıtta müthiş fiyat artışları,

Deniz Baykal'ın video kasedi,

KPSS kopyacıları,

Üniversitedeki Başörtüsü tartışmaları,

gibi olaylar ilk aklıma gelenler.

NOT: Geçen sene için aynı kopsetle şu yazıyı yazmışım, tıklayınız.

Anahtar Kelimeler: Araştırma - İnceleme, Kültürel Haber Et, 2010 Google Arama Sonuçları, 2010 Olayları, 2010 Önemli Olaylar, 2010 Unutulmaz Olaylar, 2010 Yılında En Çok Aranan Kelimeler, 2010 Yılında Ne Oldu, 2010 Yılının Bir Özeti, 2010 Yılının Değerlendirmesi

mutevaggil , 19/12/2010-12:33 Facebook'ta Paylas