abdulhamit hanOsmanlı Padişahlarından otuz dördüncüsü olan II. Abdulhamit hakkında bugüne kadar çok şey yazıldı ve de çizildi. Belki de dünyada üzerine en çok yayın ve makale yazılan şahsiyetlerden biri olan Sultanı 2. Abdulhamid'i ne kadar tanıyoruz? Bu sefer uslubumuzda bir değişiklik yapalım ve soru cevap ile bu konudaki bilgilerimizi siz değerli okuyucularımıza sunalım. İşte 10 soruda sultan ikinci Abdulhamid Han.

1. AbdulHamitin ne zaman görev yaptı. Devlet Başlanlığı ne kadar sürdü?

Sultan 2.Abdulhamit Han, osmanlının en zor ve sıkışık zamanlarından olan 1876-1908  yılları arasında olmak üzere toplamda 33 sene devlet başkanlığı yaptı. [1]

2. Kızıl sultan diyorlar ona, ne iş?

Kızıl sultan yakıştırması, Kont Albert Vandal adlı Fransız bir yazarın icadıdır. [2]Güya zalimliğinden ötürü bu lakabı reva görmüştür. Bizim milletimizin aydınları da (yarı aydınları) bu ismi çok beğenmiş ve bağırlarına basarak benimsemişlerdir.

3. Abdulhamit Han bir evliya mıydı?

Allah bilir, ama değil gibi gözüküyordu. Çok dindar biriydi. Samimi bir müslümandı. Namazlarını ve diğer farzlarını aksatmazdı.

4. O zaman ayyaştı?

Ne de çok seviyoruz uçlarda dolaşmayı. bu da bir dedikodudur. Alkollü İçki içmezdi rahmetli, dindardı dedik yukarıda, sen beni dinlemiyor musun kuzum?

5. O zaman yobazdı. Teknolojiyle arası yokmuş, gavur icadi diyormuş zamanın teknolojisine? Hadi doğru söyle öyleydi değil mi? Öyleydi öyleydi.

işte bu kulliyen yalandır. Bu diyenin tarihten anladığı yoktur. Abdulhamit kadar ilim fen ve teknolojiye önem veren başka bir osmanlı padişahı yoktur (fatih sultanı saymazsak). O din ve fen derdi başka bir şey demezdi.

6. Hain miydi?

Hee hayindi. Allahım ya rebbim ya. Sıkı bir vatanperverdi kendisi. her müslüman gibi vatanını seviyordu. Tahtan indirildi diye işgalcilerle işbirliği yapmamıştır. Yok böyle birşey. Çanakkalede ordu savaşırken o evinde Zafer için Buhari'yi hatmediyordu. Zaten hiç bir osmanlı padişahına hain denemez. İngilizlere göre hain olan bize göre nedir. Dosttur. Evet öyledir. Düşmanımın hain dediği adamı biz bağrımıza basarız. Üstelik Parayla vatan topraklarından (filistin) almak isteyen yahudilere bir gram toprak vermedi. bu mu Hainlik.

7. Sanatı ve sanatçıyı sevmezdi, kara cahilin biriydi?

Zaaart. Yanlış. Sanatı ve sanatçıyı kollardı. Opera, fotoğrafçılık ve yağlı boya başlıca ilgi alanlarıydı. Polisiye romanları çok sever vem okurdu. Çağının tam bir entellektüeliydi.

8. Pekala istibdat dönemi ne oluyor peki. Zorbalık yapmadı mı yani?

Zamanın hassasiyletlerini göz önünde bulundurarak yönetimi ona göre şekillendiriğinden mütevellit bazıları bu yöentimden sıkılmış, kendilerine zor gelmiş olabilir. Bugün doğuda ohal bölgeleri var. Devlet keyfinden ohal ilan etmiyor ya.. bu da işte öyle bir şey. O zor ve sıkıntılı dönemde 33 sene devlet başkanlığı yapmak, devleti idare edebilmek ancak dahiyane bir siyasi zekanın ürünüdür.

9. Mehmet Akif Ersoy'un Abdulhamit Han Hakkındaki olumsuz görüşlerine ne diyeceksin peki?

Valla, işte onu ben de bilmiyorum. Üstad Mehmet Akif ne amaçla sevmiyordu, neden kötülüyordu, gerekeçesi neydi. bilemiyorum. bilen varsa beri gelsin. her insan hata yapar. belli ki akif bu konuda yanılmıştı.

10. O kadar övdün durdun Andulhamid Han'ı. bize bir kaynak gösterde biraz daha yakından yanıyalım onu.

Menmuniyetle. Buyurun:

1.Hakkında Ansiklopedik bilgi

2.Hakkında müstakil bir site

3.Kızıl Sultan yakıştırması hakkında

--

TAGS: abdulhamid, abdulhamit i sani, icraatları, hayatı ve eserleri.

Anahtar Kelimeler: Araştırma - İnceleme, Abdulhamid Faydaları, Abdulhamid Han Kimdir, Abdulhamid Hayatı ve Eserleri, Abdulhamid İcraatları, Abdulhamid Saltanatı, Abdulhamid ve Din, Abdulhamid ve İslam, İkinci Abdulhamid, İkinci Abdulhamid Dönemi

mustasim billah , 10/02/2012-14:36 Facebook'ta Paylas