format atmakBeş yaşındaki sabiden yetmiş yedisindeki teyzeme kadar herkesin bildiği sihirli bir bilgisayar terimidir format. Peki nedir bu format? Format ne midir? Neredeyse her bir bilgisayar problemine bir ilaçtır format! Bir evde bir bilgisayar bozulsa mahallenin fırlama bilgisayarcı ergeni, aile reisine “abi buna format lazım,” der genelde. Çoğu zaman en iyi yöntem olmasa bile kökten bir çözüm sağladığı için format bizim illerde epey popüler. İyi de ne bu format? Nasıl her şeye ilaç olabiliyor? Format atarsak her şey düzeliyor mu?

Kısaca belirtmek gerekirse ülkemizdeki Bilgisayar problemlerinin çoğu yazılımsal kökenli olduğundan format işe yarıyor. Aslında format ile bilgisayarı düzeltmiş olmuyorsunuz, sadece bütün yazılımları kaldırdığınız için bilgisayarınızın aksamasına yol açan (iyi ya da kötü niyetli) yazılım da arada kaynadığı için “bilgisayar arızası” da ortadan kalkmış oluyor. Yoksa donanımsal bir problemi (örneğin RAM’in bozulması ya da ANAKART’ın yanması vb…) format ile giderebilecek bir babayiğit henüz dünyaya gelmemiş olsa gerektir. Gelmişse de biz duymadık henüz.

Format yazılımsal problemlerde genelde durumu kurtarıyor ama çoğu zaman zahmetli bir iştir çünkü bilgisayara format attıktan (aslında bilgisayar değil, hard diske atılır format, yaaaa) sonra işletim sisteminizi ve bütün programlarınızı yeniden kurmanız gerekiyor, hatta çevresel birimleri yeniden tanıtmanız (printer, ekran kartı vb…).

Üstelik bir anti virüs programı vasıtasıyla kolayca tespit edilip silinebilecek basit bir virüsün bile sisteme etkisi nedeniyle bilgisayara format atmak tamamen amelelik. Bununla birlikte bilgisayar camiasında da her yerde olduğu gibi Hatice’ye değil neticeye bakıldığından, bilgisayarcı ergen konuk olduğu evin bilgisayarının problemini halletmiş olmakla cebine de beş on kuruş girer ve aferin helal olsunlar da bahşişi olur; alan da veren de memnun o halde bize ancak sukut eylemek düşer.

Yine de düzenli aralıklarla (örn 1-2 yılda bir) bilgisayara format atılıp programların yeniden kurulması tavsiye ediliyor. Bu bilgisayarın hard-disk performansını belli bir düzeyde tutmak için önemli. Eğer analoji yaparsak formatı nadasa bırakılan bir tarlanın bir yıl sonra bir şeyler ekmek için tekrar sürülmesine benzetebiliriz. Tarlayı bir sene sürüp, her sene tohum ekmeye kalkarsak tarladan verim alamayız. Bu yüzden her sene tohum ekmeden evvel tarlayı sürmeliyiz!

O halde haydi hep birlikte aşk ile

format c: (bunu evde denemeyin)

Anahtar Kelimeler: Donanım, Format Atamayan Kalmasın, Format Atılır, Format Atmak, Format C:, Format Nasıl Atılır, Format Ne işe Yarar, Format Nedir, Formatın Amacı Nedir

mutevaggil , 04/08/2011-20:52 Facebook'ta Paylas