androidAkıllı telefonların (smartphone) yayıldığı bir dönemden geçiyoruz. Çoğunuzun bildiği gibi, Apple Firmasının Iphone'uyla başlayan bu moda, Samsung, HTC, Huwaei gibi firmaları da harekete geçirdi, hepsi akıllı telefonlarıyla piyasaya girdi. Iphone'u hariç tutarsak telefonlar genelde Google'ın ürünü olan Android işletim sistemini kullanıyor. Ve bir çok uygulama geliştirici Android telefonlarda çalışması için programlar hazırlıyor. Biz bu yazımızda hepsi ücretsiz olan ve Android telefonunuza yükleyebileceğiniz İslami uygulamaları tanıtacağız.

NOT: Kısaltılmış linklerin hepsi market.android.com'a çıkmaktadır.

 

1. Namaz Vakti

Çok yararlı bir ve gelişmiş bir ezan vakti programı. Namaz vaktine 5 dk kala  ve tam ezan saatinde size uyarı veriyor. Benim en çok hoşuma giden özelliğiyse namaz vaktinde telefonun sesinin otomatik olarak kısıyor ve bir süre sonra yeniden açıyor. Uygulamanın pusulası da mevcut.

Uygulamanın sayfası için tıklayınız.


2. Qibla Compass!

Çok basit ama faydalı bir uygulama. Kıblenin ne tarafa tüşdüğünü bilemediğiniz yerlerde kullanıyorsunuz. Denedim gayet başarılı sonuç veriyor.  Üstelik İnterneti bağlantısı ve GPS'e de ihtiyaç duymuyor bence. Çünkü bunları kapatmama rağmen  yine de kıble yönünü gösteriyor.

Uygulama Sayfası için tıklayınız.


3. Kuran-ı Kerim

Adı üstünde bir uygulama, başarılı ve kullanımı kolay mushaf uygulaması. Daha bir çok benzeri uygulama bulunabilir ama mushaf olarak bu sizin işinizi görür diye düşünüyorum.

Uygulama sayfası için tıklayınız.


4. Kütüb-i Sitte Hadis Külliyatı

Altı büyük hadis kitabından (Buhari, Müslim, Edbu Davud, Nesai, İbni mace ve Tirmizi) derlenmiş 6.000 adet hadis içeren bir uygalama. Rahmetli İbrahim Canan'ın eserinden faydalanılmış.

Uygulama için tıklayınız

 

5. Tesbih

İlginç bir tesbih uygulaması. Bildiğiniz tesbih, fazla yoruma gerek görmüyorum. Hoş bir uygulama olmuş.

Uygulama için Tıklayınız

 

6. Büyük İslam İlmihali

Diyanet'in 2 ciltlik İslam ilmihalinden yararlanılarak hazırlanmış bir uygulama. Her ne kadar diyanetin websitesinde bu ilmihalin pdf versiyonu bulunsa da uygulama olarak da kullanılabilir.

uygulama için tıklayınız

 

7. Risale-i Nur

Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin kitaplarından oluşan Nur Risalesinin android uygulama hali. Ben yüklemedim ama iyi bir uygulamaya benzer. Meraklısına.

uygulama için tıklayınız

 

8. Esma'ül Hüsna

Allah'ın 99 isminin arapça lafızları, türkçe ve ingilizce mealleriyle basit ama kullanışlı bir uygulama.

Uygulama için tıklayınız.

 

9. Kuran-ı Kerim Neşriyat

Bir başka güzel bir Kuran-ı Kerim Uygulaması. Yukarıda verdiğimiz mushaf programının askine bu uygulamada türkçe meal de mevcut. Üstelik arapça ya da türkçe mealde arama yapabiliyorsunuz.

uygulama için tıklayınız

 

10. Google Maps

Bu nereden çıktı demeyin. Belki direk islami bir uygulama değil ama dini amaçlar için de kullanabilirsiniz. Örneğin bilmediğiniz bir şehirdesiniz ve size en yakın camiye gitmek istiyorsunuz. Google Maps ile bunu kolayca başarabilirsiniz.

uygulama için tıklayınız

***

bu yazı ilk kez www.ruzname.net sitesinde yayınlanmış olup kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.


Anahtar Kelimeler: İslami Haber Ver, Çok yüklenen Android Uygulamalar, Dini Android Programlar, Dini Android Uygulamalar, işe yarar android Uygulamalar, islami Android Programlar, islami Android Uygulamalar, Ücretsiz Android Uygulamalar

mutevaggil , 09/11/2011-12:25 Facebook'ta Paylas