-Dikkat: Yazı filmin içeriği hakkında az da olsa spoiler içerebilir- Yine bir Yavuz Turgul - Şener Şen işbirliğinden bahsediyoruz. Av Mevsimi bu ikilinin en yeni filmi, çift kişilik dev kadroya bu kez Cem Yılmaz da eklenmiş üstelik. Ve emektar aktör Çetin Tekindor. Ama maalesef bu dört ünlü isim salt bir başyapıt koymaya yeterli olmuyor.

Av Mevsimi evet, izlenebilir bir film ama kesinlikle ileride hatırlanabilir bir film değil. En azından benim için böyle olacak.

Tür olarak polisiyeyi andırsa da film, alışık olduğumuz o polisiye inceliklerden,  polis ya da dedektife ait zeka ışıltılarından, senaryo "trick"lerinden, süpriz sondan, hadi canım katil bu muymuş?'dan birşeyler sunamıyor. Yani, sırf polisiye izleyeyim diye gidenlere kesif bir hayal kırıklığı ile dönmek neredeyse garanti gibi.

Görsel yönetmenlik hoş, açılış sahnesi şiirsel; Cem Yılmaz'ın seslendirdiği Hayde türküsü performansı sevimli. Çetin Tekindor'un performansı yerinde. İşte filmden aklımda kalanlar bunlar. Bunun dışında; beciriksiz bir polisiye girişimi filmin gerisi.

Filmdeki komiser rolünden midir nedir, Şener Şen'i durgun gördüm. Komiserliğe yakışmamış, daha çok emekli öğretmen gibi duruyordu. Cevval bir komser için iyi bir oyunculuk sergileyememiş açıkçası. Emekli bir öğretmeni oynadığı Gönül Yarası'nda, hatta Kabadayı'da daha iyiydi sanki. Yine de son dönemdeki rollerinden Eşkıya'yı hiç biri geçemez elbette.

Ve Cem Yılmaz... Performansı genel olarak başarılıydı ama ben başka birşey demek istoyurm: Millet bu adama klasik şartlanmış (Pavlov Deneyi) sanki. Herifi geberirken bile görsek gülüyoruz yahu. Hiç abartmıyorum; sinema salonunda Cem Yılmaz  (İdris karakteri) morgta  ölü, iki seksen uzanmış ve çenesi açılmasın diye başına çaput bağlanmış olduğu halde görüp gülenler oldu. Ölüsü bile güldürüyor yani.

Uzun lafın kıssası, Türk Sineması polisiye türünde yeni olduğundan acemiliğine gelmiş abisi, kusuruna bakma diyebiliriz. Dolgun bir senaryo olmamasına rağmen filmin standarttan uzun sürmesi; yan karakterlerin sönük yan hikayelerinden kaynaklandığını söylerek sözlerimi bitiriyorum.


Anahtar Kelimeler: Sinema, Av Mevsimi Filmi Cem Yılmaz, Av Mevsimi Filmi Eleştiri, Av Mevsimi Filmi Eleştirileri, Av Mevsimi Filmi Konusu, Av Mevsimi Filmi Özet, Av Mevsimi Filmi Şener Şen, Av Mevsimi Hayde Türküsü, Av Mevsimi Yorumlar

mutevaggil , 07/12/2010-22:54 Facebook'ta Paylas