Geçtiğimiz derste Atmel AVR denetleyicilerine bir giriş yapmıştık. Bu iikinci dersimizde AVR Studio Programını tanıyacağız, bir proje oluşturacağız. Ufak bir program yazacağız ve bu programı derleyeceğiz. Sonrada derlediğimiz programın simülasyonunu yapacağız. Fakat derleme işlemini yapabilmek için WinAVR adlı programı bilgisayarımıza kurmamız gerekecek.

Bunun için aşağıdaki adresten WinAVR programını indirip bilgisayarınıza kurunuz.

winAVR download (sol tık yap gelen sayfada bir kaç saniye bekle)

Bunu indirip kurduysanız, dersimize devam edebiliriz.(Tabi bir de AVR Studionun geçen dersimizde kurulmuş olması lazım. Eğer AVR Studio'yu kurmadıysanız, hemen indirip kurunuz. Linkini geçen dersimizde vermiştim ama bir kez daha vereyim)

AVR Studio Download (sağ tıkla-farklı kaydet)

Pekala, o zaman adım adım şunları gerçekleştirelim:

1.    AVR Studio henüz bilgisayarınızda kurulu değilse, indirip kurunuz. Geçen dersimizde indirme linkini vermiştim.

2.    Programı kurduysanız, çalıştırınız. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir:

avr studio

3- Yukarıdaki pencerede New Project Yazan butona tıklayınız. Bu yeni bir proje oluşturacağımız manasına geliyor. Şimdi de aşağıdaki ekran karşınıza gelmiş olmalı:

avr studio

4- Buradan Project Type Kısmında listelenmiş iki başlıktan AVR GCC olanı seçiyoruz. C dili ile program yazacağımız için bunu seçtik. Sağdaki Project Name kısmına da projenize güzel bir isim veriniz. Klasör belirlemek istiyorsanız, Location’ı belirten üç noktaya tıklayıp farklı bir klasör içine projenizi kaydedebilirsiniz. Sonra, Next diyoruz. Bu sefer de karşımıza böyle bir pencere geliyor:

avr studio

5- Sol taraftaki listeden AVR Simulator’ü seçiyoruz. Sağ taraftan ise Atmega16 ‘ yi seçiyoruz. Ve Finish Düğmesine tıklıyoruz. Böylece Proje dosyasını oluşturmuş olduk.

6- Şimdi kullanıcı arabirimine yönlendirdik. Aşağıdaki basit program kodunu ortadaki beyaz pencereye kopyalayıp ctrl+s ile projemizi kaydedin:


#include <avr/io.h>
int main(void) {
DDRB = 0xff;
PORTB = 0b00000011;
PORTB = 0b00001111;
PORTB = 0b00111111;
PORTB = 0xff;
return(1);
};

7-Yukarıdaki programın ne işe yaradığı önemli değil.  Biz sadece proje oluşturmayı görüyoruz şuan. O yüzden bu kodlar size bir şey ifade etmiyorsa endişelenmeyin, ileride edecektir.

avr studio

8- Programı yazmış olduk. Şimdi derleyelim. “Build Active Configuration” butonuna ya da sadece F7’ye basınız. Derleme işlemi başladı. Derleme işlemi başarılı olduysa “Build Succeeded…” Mesajınızı aşağıdaki gibi görürsünüz:

avr

9- Projeyi oluşturduk, kodu yazdık, derledik şimdi de simule edelim. “Debug” Menüsünün altında “Start Debugging” vardır, ona tıklayınız:

avr

10- Şimdi, ekranın sağ tarafını kaplamış olan I/O view adlı pencereden PORTB’yi seçelim. Pencerenin hemen dibinde, alt alta üç adet argüman görüyoruz. Bunlar; DDRB, PINB, PORTB. DDRB argümanı, PORTB’nin hangi pinlerinin aktif olduğunu gösterir:

avr

11- Şimdi F11’ e basarak programımızı adım adım çalıştıralım. Sarı okun F11’e her basışta bir aşağı indiğine dikkat ediniz. Bunun manası o satırın işlendiğidir. Bir yandan F11’ e basarken bir yandan da I/O views penceresinin dibindeki üç argümanındaki değişiklikleri gözlemleyin.

12- bir breakpoint eklemek için mausun kürsörünü bir satırın sonuna getirin aşağıdaki şekildeki kırmızı noktaya breakpoint basıp ekleyin. Breakpoint, programın çalışmasının durmasını istediğiniz yer demektir.

avr

13- Programın Hex dosyasını elinizde bulunan çipe atmak istiyorsanız. Connect Dialog kutusuna tıklayın, Programlayıcınızı ve Portunuzu seçin ve Conncet’e basınız:

avr


İşte Bu kadar. Bugünkü dersimiz bitti. Bir dahakine artık, programlama konularına gireriz. www.ruzname.net

NOT: Sizlere bu sitede yedi sekiz aydır programlama konularında yazılar yazıyorum. MikroC ile başladım. CCS PIC C ile devam ettim, PCB çizimi göstermek istedim. Temel PHP dersleri vermeye çalıştım. Şimdi Atmel AVR leri C ile programlamayı gösteriyorum. Fakat arkadaşlar, uzun bir süre aranızda olamayacağım, yazı yazmayacağım. Tekrar görüşmek üzere. Eğer  Bir kusurumuz olduysa affola.

Allah'a emanet olun.

---

Bir Sonraki Derse Gitmek İçin Tıklayın

Bir Önceki Derse Gitmek İçin Tıklayın

Anahtar Kelimeler: Mikrodenetleyici, AVR Studio debug, AVR studio download, AVR Studio Kullanımı, AVR Studio proje oluşturma, C ile AVR dersleri, first project in AVR Studio, how to use AVR Studio, winAVR download

peynir6 suyu tozu , 01/04/2009-10:48 Facebook'ta Paylas