Kur'an-ı Kerim'de isimleri zikredilen peygamber efendilerimizin her biri  bir veya birkaç dünya işiyle meşgul olmuşlar ve dünya geçimlerini bu yoldan tedarik etme yoluna başvurmuşlardı. Peki, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerin mesleklerinin ne olduğunu biliyor musunuz? işte Timeturk.com'dan alıntıladığım bazı  peygamberlerin geçimlerini sağladıkları meslekleri şöyle:

HZ. İSA ( AS): Bazı kaynaklarda Hz. İsa'nın avcı olduğu, bazı kaynaklarda ise çobanlık yaptığı belirtiltmektedir.

HZ. ÜZEYR ( AS ): Bahçıvan idi. Meyve ağaçlarını ilk defa aşılayan fidan yetiştiren, budama işlerini insanlara öğretendir. Bağ ve bahçe işleriyle uğraşanların piridir.

HZ. ZÜLKİFL (AS): Ekmek pişirirdi, fırıncıların piri idi.

HZ. EYYÜB ( AS): Ziraatcı idi.

HZ. YAKUB (AS): Çoban idi.

HZ. İSMAİL (AS): Kara ve deniz avcılığı ile geçimini sağlardı. Avcıların piri sayılır. 70 dil bilirdi. Tercümanların da piridir.

HZ. LUD (AS): Tarihçi idi. Seyyahların, Evliya çelebilerin piridir.

HZ. İBRAHİM ( AS): Kabeyi yeniden inşa edişiyle, Hz Süleyman (as)'a ve Mimar Sinan'a önderlik etmiştir.

HZ. SALİH ( AS): Sürülerle develer yetiştirirdi. Sütlerini hem içer, hem de satıp dünyalığını temin ederdi. Salih peygamberin devesi meşhurdur.

HZ. NUH (AS): Marangozcuların gemicilerin denizcilerin ve piri idi.

HZ. İDRİS (AS):İğneyi ilk icad eden, ona delik açan, iplik geçiren olduğundan, terzicilerin- konfeksiyoncuların- örücülerin piri sayılır.

HZ. ADEM (AS): İlk ziraat mühendisi ve çiftçi idi.

HZ. ŞİD (AS): Hallac, kazzaz, nessac = dokumacıların, örücülerin ve mensucat sanayiinin ilk kurucusu idi.

 

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, Tarih, peygamber hayatı kısaca, peygamber meslekleri nelerdir, peygamberler geçimlerini neyle sağlarlardı, peygamberler ne iş yaparlardı, peygamberlerin çalıştıkları işler, peygamberlerin yaptıkları işler

mutevaggil , 22/04/2012-11:03 Facebook'ta Paylas