Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir yazı dizisiyle karşınızdayım. Bu yazı dizisinde Atmel şirketinin mikro denetleyici ailesi olan AVR mikro denetleyicilerini tanıyacağız, AVR’leri C dili ile programlamasını öğreneceğiz.

Türkiye’de mikrodenetleyici pazarında microchip PIC denetleyicileri ile önde olsa da ATMEL’İN AVR işlemcileri dünyada sıkça kullanılmaktadır. 8051 mimarisini kullanan AVR işlemcileri 8 ve 32 bitlik olarak piyasada bulunmaktadır. Biz 8 bit RISC mimarisiyle piyasada bulunan çeşitleri üzerinden programlamayı öğreneceğiz. Bunların içindense Atmega16 tipi mikrodenetleyici ile çalışmayı düşünüyorum.

Atmega16 mikro denetleyicisi 16kb program hafızası ve 1kb veri (RAM) hafızasına sahiptir. Bu denetleyici hakkında genel bir bilgi sahibi olmak için, datasheet’ini indirip incelemenizde fayda var. Şu linke sağ tıklayıp farklı kaydete basınız. PDF olarak bilgisayarınıza kaydediniz, sonra incelersiniz:

Atmega16 Datasheet İndir (sağ tıkla - farklı kaydet)

AVR Atmega16 ile çalışacağımızı ve C dili ile programlama yapacağımızı az önce söyledim. Bunun için piyasada birkaç C compiler (derleyici) mevcut. Keil, CodeVision, AVR C Compiler bunlardan bazıları. Biz derslerimizde AVR firmasının internet sitesinden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz derleyiciyi, yani AVR Studio’yu kullanacağız. Dolayısıyla bundan sonraki ilk dersimizde AVR Studio Kullanımı göreceğiz. Proje Oluşturma ve ufak bir program yazarak bunu derleme de aynı şekilde ilk dersimizin konusu olacak.

İlk dersimizde görüşmek üzere şimdilik iyi günler diliyorum. AVR Studio programını da indirip bilgisayarınız kurmanızda fayda var. AVR Studio 4 programı şuradan indirebilirsiniz.

AVR Studio 4 Download

Kolay gelsin.

Anahtar Kelimeler: Mikrodenetleyici, AVR programlama, AVR studio download, AVR studio indir, AVR Studio Kullanımı, C dili ile Atmel, C ile Atmega, C ile AVR

peynir6 suyu tozu , 31/03/2009-14:24 Facebook'ta Paylas