TI MSP430, Texas Instrument Firması’nın ürettiği mikro denetleyicilerine verdiği isimdir. Düşük güç tüketimi ve stabilize çalışmasıyla dünyaya nam salmış bu mikrokontrolör ülkemizde de yavaştan popülaritesini kazanmaya başladı. İşte bu yüzden biz de bu derslerimizde MSP430 denetleyicilerini C dili ile programlamayı öğreneceğiz. Öncelikle bu denetleyiciyi genel olarak biraz tanıyalım.

Bu ilk dersimizde MSP430 donanımı hakkında biraz bilgi sahibi olalım, sonra ufaktan donanımı hakkında konuşalım. Bir sonraki dersimizdeyse IAR Embedded Workbench IDE adlı programı inceleyerek ilk programımızı yazalım.

MSP430’u anlatırken sık sık PIC mikro denetleyicileriyle kıyaslama yapacağım. Çünkü hemen hepimiz PIC hakkında az çok bilgi sahibiyiz. MSP430, bir temel ve üç alt aileye ayrılır. Mesela PIC işlemcilerinde nasıl ki 12, 16F, 18F serisi varsa MSP430 da kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Fakat nasıl olursa olsun denetleyicinin isminde MSP430 ismi yer alır, yanınaysa değişik parametreler alır.

Örneğin:

MSP430F1101 denetleyicisi, bize bunun ROM bellekli bir denetleyici olduğu, 1kb ROM ve 128 Byte RAM’a sahip olduğunu ve bunun aslında çok fazla özelliği olmayan temel bir denetleyici olduğunu bildirir. Aşağıdaki resimde parametrelerin neyi gösterdiğini anlayabilirsiniz:

msp430

Aşağıdaki resimde MSP430 denetleyicilerin donanım birimleri blok diyagram olarak görebiliriz. Denetleyici von neuman mimarisini kullanmaktadır. Bilmiyenler bu mimariyle kafasını karıştırmasın. Hiç duymamış gibi olun.

msp430 donanım

MSP430’un Hafıza haritasına baktığımızda PIC’de olduğu gibi hafızanın Banklara ayrılmadığını görüyoruz. Bank seçme işlemi yok! Bu da hız demek. Aşağıda denetleyicinin hafıza haritası görülüyor:

memory map msp430

Şimdilik donanımına ufak bir giriş yaptık. Önümüzdeki günlerde yazılıma giriş yapacağız ve yeri geldikçe donanım ayrıntılarına değineceğiz. En başta full donanım olarak gidersek sıkıcı olur. Sadece genel bir bakış açısı oluşması için bir girişti bu.

Siz şuradan IAR Embedded Workbench Programını indirip kurun, bir daha dersimizde bu programı (compiler ve simulatör olarak kullanacağız) indiriniz.

Verdiğim linkte bir form doldurmak zorundasınız, eğer istemiyorsanız rapidshare den bu programı indirebilirsiniz. Onu sizarayıp bulun ben link vermek istemiyorum çünkü yasal olmayabilir.

---

NOT: Bu yazı dizisi okunacaksa yazmaya devam edeceğim, okunmayacaksa o kadar işimin arasında boş yere yazmak istemiyorum. O yüzden bunun yararlı olacağını düşünen arkadaşlar yorumlarla belirtsinler. Bir de yazdığım yazıları kaynak belirtmeksizin lütfen başka yerlere kopyalamayınız!

Anahtar Kelimeler: Mikrodenetleyici, C dili ile MSP430, IAR Workbench Kullanımı, MSP430 C Programlama, MSP430 Course, MSP430 Dersleri, MSP430 Donanımı, MSP430 Hakkında Bilgi, MSP430 Nedir, MSP430 Öğren, MSP430 Programlama Dersleri, MSP430 Programming With C

peynir6 suyu tozu , 03/12/2009-18:26 Facebook'ta Paylas