İslam Sanatı ve Mimarisi, ilgi duyduğum alanlardan biridir. İslam alemi, bilim alanında olduğu gibi mimaride de dünyaya çok güzel örnekler vermiştir. Düşündüm de islam mimarisinin en göz alıcı ve en güzel on mimari yapısını seçelim.

Aşağıdaki listede yer alan mekanlardan istanbulda'ki hariç diğerlerini gidip görmüşlüğüm yoktur. Çok gezemediğimiz için açığı kapatmak adına çok okuyarak öğrendiğim bu mekanlardan başka bir çok örnek de elbette mevcuttur.

Bu bağlamda aşağıda oluşturduğum liste tamamen şahsi bir tercihdir. Belki okuyucların dimağında şu nasıl unutulur, bunu atlamışlar gibi itirazlar oluşabilir.

Seçimleri yaparken bir diğer kıstasımızda eserin halen hayatta ve işlek olmasıydı. Bu kıstas, seçim yelpazemizi daraltmak için yapıldı. Aksi halde seçim yapmakta epey zorlanırdık herhalde.

 

İşte halan hayatta ve faal olarak kullanılan en güzel 10 islam mimari eseri:


1. Kabe / (Mekke - Suudi Arabistan)

Hiç şüphesiz ki bu listenin başında Haremüş Şerifin tam ortasına konumlanmış Kabeyi koymalıydık. Küp şeklindeki heybetli yapısıyla Kabe, dünyanın en eski yapısı aynı zamanda. Çünkü İslam kaynakları Kabe'yi ilk defa ilk insan Adem aleyhisselam'ın yaptığını yazar. Hatta, daha da öncesinde bu kutsal yapının Melekler tarafından inşa edildiği de kaynaklarda rastlıyoruz.

kabe


2. Mescidi Nebevi / (Medine - Suudi Arabistan)

Yeşil Kubbe görünüyor / Alem nura bürünüyor / içimde hasret bitiyor / Medine'nin Yollarında. Bunun gibi bir çok ilahi ve methiyeye sahip bir yapı var şimdi sırada. Mescid-i Nebevi. Nebinin Mescidi. İslam Devletinin ilk mescidi olan bu mübarek mekan ilk yapıldığı asrı saadet döneminden beri önemini arttırarak ve bir çok değişikliğe uğrayarak günümüze kadar gelmiştir.

mescidi nebevi


3. Kubbet'üs Sahra / (Küdüs - İsrail)

İslam sanatında bilinen ilk kubbeli yapılarından biri olan bu yapı Küdüs'te bulunmaktadır. Üç dinin de kutsal saydığı mekanın islam dinindeki yeri Mirac Olayı ile pakişmiştir. Diğer adı Ömer Cami olan yapı altın kaplama kubbesi ile estetik bir yerinde biçimde durmaktadır. Ayrıca kubbenin çevresi ve binaın içi ayet mealleriyle süslenmiştir.

kubbetus sahra


4. Süleymaniye Cami / (İstanbul - Türkiye)

Bir muhteşem islami eser de Türkiye'den. Ülkemizde bir çok güzel islami eserler mevcut. Örneğin Sultanahmet Cami, Selimiye Cami gibi. Fakat Süleymaniye Camisi'nin bu muhteşem mimari estetiğin  ve uslubün başlangıç noktası, bir mihenk taşı olduğunu düşündüğüm için buraya aldım. 16.yy'da Mimari deha, Koca Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

suleymaniye


5. Kurtuba Cami / (Cordoba - İspanya)

Beşinci eserimiz İspanya'dan. Endülüs Emevi Devleti'nin dünyaya bıraktığı kıymetli bir eser. Maalesef şuan kilise olarak kullanılan yapı 786 yılında birinci abdurrahman tarafından yaptırılmıştır. 9. yy'da içinde bir çok değişikliğe uğrayarak genişletilmiştir. Sütünlarıyla ünlü bir yapıdır. Hatta Dünyada en çok sütuna sahip mabeddir. Kemerlerinin iki katlı olması da dünyada sadece bu yapıda olan bir özelliğidir.

kurtuba

6. Tac Mahal / (Agra - Hindistan)

16-17.yy'da uzun bir inşa süreci sonucunda yapılmış anıtmezar türündeki bu yapı beşinci Babür imparatöru Şah Cİhan Tarafından eşinin türbesi olarak yaptırılmıştır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır. Taç Mahal'in yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

 

tacmahal


7. Şeyh Lutfullah Cami / (İsfahan - İran)

İsfahan Nıfsi Cihan derlermiş eskiden. Yani Isfahan dünyanın yarısıdır. Şeyh Lutfullah Cami, on birinci yüzyılda 1.Abbas tarafından kayın pederi anısına yaptırılmış bir camidir. Minareleri olmayan yapının kubbesi ve girişi muhteşem bir görselliğe sahiptir. Dendiğine göre camiyi gezenler güzelliğine hayran oluyor ve bu eserin insan yapımı olduğuna inanmıyorlarmış.

seyh kutfullah cami


8. Emeviyye Camii / (Şam - Suriye)

Emevi halifelerinden Velid bin Abdulmelik tarafın inşa ettirilmiş yapı, islam cami mimari uslubunun başlangıç noktası sayılır. Üç minaresi olan Ümeyye camisinin minarelerinden biri beyaz minare olur ki bir diğer adı da İsa Minaresidir. İslam İnanışına göre Mesih dünyaya ineceği zaman bu minareye inecek ve atını bu minarenin dibine bağlayacaktır.

emeviyye cami


9. Miri Arab Medresesi (Buhara - Özbekistan)

Buhara'nın en iyi tarihi eserlerinden birisi olan medrese 16.yüzyıl'da yapılmıştır. Miri-Arab medresesinin mimarisi ve dekorasyonu yüksek bir kültür ve zevk ürünü olduğunu gösterir. Günümüzde, yılların oluşturduğu hasarı ortadan kaldırmak için, kapı, tüm kuzey tarafı ve dış cephe restore edilmiş, kubbe ve ana yapı takviye edilmiştir.

 

miri arab medrese

 

10. El ezher Camii (Kahire - Mısır)

El-Ezher Camisi, Fatımi Kahire’sindeki ilk cami ve ilk dini bilimler okuludur. Halen dünyanın sayılı islami ilimler merkezi olan El ezher Universitesinin ilk aşamasını oluşturur. Onuncu yüzyılda inşa edilen cami, günümüze kadar br çok değişiklik geçirmiştir.

el ezher


etiket: islam mimari yapı örnekler, most beatiful islamic buildings all over the world,

Anahtar Kelimeler: Araştırma - İnceleme, İslam Araştırmaları, great islamic buildings, Mimari, most beautiful islamic places, Top 10 Listesi

mustasim billah , 22/02/2009-22:08 Facebook'ta Paylas