kabe

Geçen gün, Taraf gazetesinde şu haber gözüme ilişti, noktasına virgülüne ve başlığına dokunmadan buraya almak istedim. Dünyadaki müslüman nufüs oranıyla alakalı haber metni şöyle:

ABD’deki PEW Din ve Kamu Hayatı Forumu araştırdı: Dünyada Müslüman nüfusu bir milyar 570 milyon. En kalabalık Müslüman ülkeler ise Endonezya, Pakistan, Hindistan, İran, Türkiye. Çin, Suriye’den daha Müslüman.

ABD’de PEW Din ve Kamu Hayatı Forumu adlı kuruluşun yaptığı bir araştırmaya göre dünyadaki Müslüman nüfusu bir milyar 570 milyon.

Kuruluş tarafından şimdiye kadar din üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma olarak nitelenen çalışmanın sonuçlarına göre yeryüzünde her dört kişiden biri Müslüman. Üç yıl boyunca sürdürülen araştırma 232 ülke ve bölgedeki nüfus sayımı bilgilerine, demografik çalışmalara ve genel nüfus analizlerine dayandırılmış.

Türkiye’nin Asya kıtasında gösterildiği araştırmaya göre Müslüman nüfusunun üçte ikisi 10 ülkede yaşıyor. Bu 10 ülkeden Asya’da bulunan altısı Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, İran ve Türkiye. Diğer dört ülke ise Mısır, Cezayir, Fas ve Nijerya.

Princeton Üniversitesi’nden Doçent Amaney Jamal, “Bu araştırma dünyadaki ‘Araplar Müslüman’dır ve Müslümanlar Arap’tır’ şeklindeki yaygın kanaati ortadan kaldırdı” dedi. Hıristiyanlık dünyada en fazla nüfusa sahip din.

haber: TARAF

Maşallah, dünyadaki islamla müşerref nufus epey kalabalık, ama hristiyanlık öndeymiş. Ne diyelim, ümmetin bu uğurda biraz daha fazla çalışması lazım :)

İşin şaka yanı tabi bu. Fakat müslüman nufüsun kalabalık olması bence övünülecek bir durum. Üstelik bu nufus artışının yalnızca doğumlarla değil, hidayetlerle olduğunu da bilmek ayrı bir sevinç kaynağı. Çünkü en çok dine girme istatistiklerinde islamın başı çektiği bilinen bir gerçek. Öte yandan, Peygamber efendimiz, bir hadisinde ümmetinin çokluğuyla ahirette gurur duyacağını bildiriyor.

Bu bir buçuk milyarlık ümmetin kuru kalabalık guruhlardan olmaması, her bir bireyin bilinçli ve donanımlı bir insan olması duasıyla...

Anahtar Kelimeler: İslami Haber Ver, Dünyada İslam Ülkeleri, Dünyadaki Müslüman Nüfus, Dünyadaki Müslümanların Sayısı, İslamın Dünyadaki Yayılışı, Müslüman Nufüs Dağılımı, Müslümanlar Kaç Kişi, Ümmet Kaç Kişi, Ümmetin Nufüsü, Ümmetin Sayısı

mutevaggil , 11/10/2009-23:20 Facebook'ta Paylas