hindistanda toplu ulaşım

Hindistan'da "Toplu" Taşıma

Durun, hemen karar vermeyin. Bu bir “Lost” yazısı değil. Yukarıdakiler de Lost’taki karakterleri refere etsin diye yazılmamıştır. Bu bir Slumdog Millionaire yazısı. Hani şu sekiz dalda Oscar toplayan İngiliz yönetmen imzalı ve Bollywood esintili film.

Giriş heyulasını atlattık. Şimdi daha rahat yazabiliriz belki. Slumdog Millionaire, Türkçe çevirisiyle sadece “Milyoner,” Hindistan’ın varoşlarında yetişen bir çocuğun Kim Beş Yüz Milyar İster (Orj: Who wants to be a Millionare) yarışmasından en büyük ödülü alıp tarihe geçmesini konu ediniyor.

Bu film konusu anlatılmadan nasıl değerlendirilir, bilemiyorum. Fakat Hindistan’daki -acımasız- yaşam, son derece güzel aktarılmış. Trafik, kalabalık, açlık, fakirlik, sefalet, çeteler, iç savaş vb. ülkenin en büyük sorunları son derece ustalıkla sunulmuş. Hindistan’daki yaşamın çok daha zor olduğu kanıtlanıyor bu sahnelerle. Çok güzel aktarılmış bir başka gerçek de doksanlı yıllardaki Hindistan ile 2000’li yılların Hindistan’ı arasındaki fark. Fakir Hindistan’ın yerini, gelişmekte olan hatta ileride Dünya’ya kafa tutacak bir Hindistan’a bırakıyor flashbekler boyunca.Devamını Oku »