hadis

hüsnü hat: Ey Nebi! Biz seni şahit,müjdeci ve müjdeci olarak gönderdik (33/45)

Bu listemiz, peygamber efendimizin sözlerinden, yani hadis-i şeriflerinden oluşuyor. Yalnız bu on adet hadis-i şerifin diğer hadislerden bir farkı var. Bu hadisler, halk arasında genelde atasözü ya da özdeyim olarak biliniyor.

Tamam, bu hadislerin birer özdeyim olduğu söylenebilir. Çünkü vecize, yani özdeyiş ya da özdeyim kimin söylediği belli olan özlü sözlerdir. Fakat ben, bunu kasten yaptıklarına inanmıyorum. Yani bence bu hadislere özdeyiş demek, cahillikten kaynaklanıyor.

Atasözü denmesi ise tamamen saçma. Özdeyişe göstereceğimiz müsamahayı atasözü demeye gösteremeyiz. Çünkü Atasözleri hem kimin söylediği belli olmayan anonim sözlerdir hem de bu sözlerde mecaz anlam yüklüdür. Yani atasözlerinin bir görünen anlamı bir de gerçek anlamı vardır.

Peygamber efendimiz, hem devlet adamı, hem peygamber, hem de bir eğitimciydi. Sözleri, davranışları, hadisleri uzun yıllar herkes tarafından öğüt tutuldu ve tutulmaya devam edecek.

Şimdi en az bir hadis kaynağında geçip de atasözü ya da özdeyiş zannedilen 10 hadisi görelim. Burada hadislerin sıhhatı konusunda yorum yapılmayacak yalnızca kaynağı verilecektir.Devamını Oku »