googleÜrettiği yeni teknolojilerle interneti yavaş ama kararlı adamlarla ele geçirmeye başlayan dünyaca ünlü internet teknolojileri devi Google Şirketi, yeni ürününü duyurdu. Buna göre artık bir resim ya da fotoğraf girerek arama yapabileceğiz. Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışacak sisteme göre çektiğiniz bir fotoğrafın bilgilerine sahip olabiliyorsunuz. Yeni sistemin adıysa Goggles.

Örneğin gidip Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'nın fotoğrafını çekip arattığınızda, Google bunu algılayıp buna göre bir arama gerçekleştirebiliyor. Ya da gidip bir kartvizitin fotoğrafını çekip aratabiliyorsunuz.

Google Goggles'ın ürün yöneticisi Shailesh Nalawadi, "Bazen bir fotoğraf gerçekten de binlerce söze eşdeğerdir" gibi duygusal bir açıklama yaptı. Ardından ciddileşen Nalawadi "Tanıma kapasitesimiz üzerinde çalışıyoruz, gelecekte görsel arama parmakla göstermek kadar doğal olacak." dedi.

Google Goggles, Google Labs'dan ücretsiz olarak indirilebilir durumda.

Anahtar Kelimeler: Tekno Haber, 2010 yılında Google, Google Fotoğraf Arama, Google Kartvizit Arama, Google Resimli Arama, Google Yeni Teknolojiler, Google Yeni Ürünleri

mutevaggil , 09/12/2009-20:29 Facebook'ta Paylas