cihadŞeyhülislam İbn Teymiyye, 1302'de Memlük Sultanı'nın isteğiyle bir fetva yayınlar. Tarihe "Mardin Fetvası" diye geçen bu fetvada; artık iyice Darul İslam'ın eşiğinde olan Moğol İşgaline karşı cihad edilir ve müminlerin bir araya toplanıp işgalci moğol güçlerine karşı konması istenir.

Buraya kadar herşey normal. Fakat ben bunu biliyordum da El Kaide gibi radikal örgütlerin bu fetvayı kullanarak eylemler yaptığını bilmiyordum. Meğer el kaide ve diğer örgütler yaptıkları eylemleri, İbn Teymiyye'nin yedi yüz yıl önce verdiği bu fetvaya dayandırıyorlarmış, gayet ilginç.

Nereye geleceğim, yarın ve pazar günü, yani 27-28 Mart tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi'nde düzenlenecek bir konferans ile Mardin Fetvası tartılaşacakmış. Konferansta İslam adı altında batı dünyasına yönelik yapılan eylemleri Mardin Fetvasının meşrulaştırıp meşrulaştırmayacağı konusu ele alınacakmış. Elbette, bu toplantıdan insanları korkutmak-yıldırmak amaçlı (terrorizing) yapılan eylemleri meşrulaştıracak bir karar çıkmaz. Ama haber bana ilginç geldi, yazmak istedim.

Bu arada tarih boyunca, İbn Teymiyye'nin fetvasını tümden haksız ve geçersiz bulan ilahıyat insanları da yok değil. Bir grup ilahıyat alimine göre Teymiye zaten müslüman olan bir gruba karşı cihad ilan etmiştir. Böyle düşünen alimlerin dayanak noktası ise işgalin başındaki adamın yani Moğol hükümdarı Gazan Mahmud Han'ın 1295 yılında, yani işgal haraketinden birkaç sene önce müslümanlığı seçmiş olmasıdır.

Konferans hakkındaki diğer bilgileri de vererek yazımı bitiriyorum:

Zirve, 14.yy düşünürü İbn-i Teymiyye’nin Mardin Fetva’sını verdiği sırada söz konusu olan tarihi olayları tartışmak üzere İslam Dünyası’nın önde gelen düşünürlerini, ilahiyatçılarını ve akademisyenlerini bir araya getiriyor.

Zirve boyunca İslam adına şiddet eylemlerine başvurmak için bu fetvayı kullananlarınki de dahil, İbn-i Teymiyye’nin fetvasına farklı yaklaşım ve bakışlar incelenecek.

- Etkinliğe katılacak olan özel konuklarımız arasında ise
- Ekselansları, Şeyh Abdallah b. Bayah, GCRG Direktörü, (Moritanya)
- Profesör Ahmet Özel (Türkiye)
- Ekselansları, Bosna Baş Müftüsü, Mustafa Ceric
- Ekselansları, Profesör Abdullah Omar Nasseef (KSA)
- Şeyh Habib Ali Jifri, Tabah Vakfı Kurucu Başkanı (BAE)
- Profesör Aref Ali Nayed (UAE)

Zirve tüm düşünürlerin, İslam geleneğindeki barış bağlamında Mardin Fetvasının doğru yorumunu belirleyen ortak bir bildirge imzalamasıyla kapanacak.

Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, Artuklu Üniversitesi, Cihad Fetvaları, Cihad Nedir, Cihadın Anlamı Nedir, Cihadın Manası Nedir, El Kaide ve Fetvalar, Fetva ve Cihad, İbn Teymiyye Fetvaları, İbni Teymiye Kimdir, Mardin Fetvası Nedir, moğol istilasının nedenleri

mutevaggil , 26/03/2010-20:53 Facebook'ta Paylas