Yazdığı deneme ve romanlarla bir çok okur tarafından takip edilen Divan edebiyatı Profesorü İskender Pala, bu defa gazelden, aşktan, şiirden yazılarla değil bir anı kitabıyla karşımızda. Subaylık yaptığı on beş yıllık süreç içinde başından geçenleri bir kitapta toplamış. Kirabın tanıtım yazısını okuyalım:

28 Subat süreci….her gün bir yigin hüsran… Günler ilerledikçe dalgalar siddetini arttirarak dövmeye baslamistir kalbinizin duvarlarini ve çaresizligin sesi çiglik çigligadir içinizde. Ates düstügü yeri yakar ve bir serçe olsun, gagasiyla bir damla su getirmez yangini söndürmeye…

Iskender Pala, bu defa pek bilinmeyen bir özelligiyle, “asker kimligiyle” karsinizda. Usta yazar, 12 Eylül'ün hemen ardindan baslayip 28 Subat sürecinde YAS karariyla son bulan Deniz Kuvvetler'ndeki 15 yilin hikâyesini içeriden okuma firsati veriyor.

(…) Aci günleri hatirlamak, insana tekrar aci verir elbette. Buna ragmen vaktiyle unutmayi çok zor basardigim o günleri simdi yeniden hatirlamanin acisini yasamaya cesaret etmem, sirf tarihe belge birakma ve belki o savrulus insanlarin hâlâ aramizda yasadiklarina dikkat çekebilme amacina yöneliktir ev bu yüzden yazdiklarimin tamami katiksiz hakikattir.

Kitapta Öne Çikan Bölümler

Iskender Pala Neden Ordudan Atildi?

- Iskender Pala orduda iken, Namaz kilarken bir defa görülmüs Osmanlica kitap okurken (Kuran zannediliyor) görülmüs. Cenaze namazinda saf tutarken görülmüs.

Kizini imam hatip lisesine göndermis

Ilhami Erdil Pasa Neden Hiddetlendi?

- Recep Tayyip Erdogan (Ist.Büyüksehir Belediye Baskani) ile Ilhami Erdil (Kuzey Deniz Saha Komutani) arasinda geçen sohbet…

Askeri Lokalde Basörtü Tahammülsüzlügü…

- Iskender Pala esi ve çocuklariyla askeri lokalden esinin basörtülü olusu nedeniyle çikartiliyor. Esi ve çocuklari önünde rencide edilen Iskender Pala hukuk mücadelesini kazanamiyor.

Deniz Kuvvetleri tarihini arsivleyip bu arsive 50 arastirma kitabi kazandirmis.

Ordunun bilime yeterince önem vermedigini ifade ediyor (Edebiyat doktorasi yapmis birini doktor zannedip deniz hastanesine gönderiyorlar)

Asker Kitaplari Yakiyor…

- MEB kitaplari orduda yakiliyor.- Atatürkçülük adina kitabi yakan kurumun, Türk Dil Kurumu'nun ve yine onun kurdugu Cumhuriyet'in Milli

Egitim Bakanligi'nin kitaplarini yakiyordu.-

Yakin Tarihimiz Bildigimiz Disinda mi?

- Kardak konusunda arastirma yapmasi isteniyor. Özel izinle ulastigi belgelerde ayni zamanda Türkiye'nin yakin tarihinin bildigimizin disinda bir tarihi oldugunu görüyor.

Orduda Etnik ve Dinsel ayrimcilik

- Iskender Pala kendisinden önce Kürt'lerin, Alevi'lerin ve Çingene'lerin orduya alinmadigini bu etnik ayrimciliga kendisinden sonra inançli, namaz kilan insanlarin da dahil edildigine dikkat çekiyor.

Ve Belgeler….

Kitap Hakkında Bilgi:

· Kapı Yayınları
· Basım Tarihi : 02 - 2010
· ISBN : 9786054322053
· Sayfa Sayısı : 265
· Etiket Fiyatı : 1300 TL

Ayrıntılı Bilgi İçin: Kapı Yayınları

İskender Pala Kimdir?

Profesör Doktor İskender Pala (d. 8 Haziran 1958, Uşak), edebiyatçı ve edebiyat araştırmacısıdır. Divan Edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalar ile tanındı. İstanbul’da ikamet eden yazar 3 çocuk babasıdır.

İlkokul’ u Uşak’taki Cumhuriyet İlköğretim okulu’nda bitirdi. Lise’yi Kütahya’ daki Kütahya Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazandı. Aynı okulda yaptığı Lisans Tez çalışması ;Câmiu'n-Nezâir’dir. Doktora çalışmasını ise yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı; Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı. Divan edebiyatı dalında 1983 yılında Doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde Profesör oldu. Divan edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken yazarın çeşitli ansiklopedi ve dergilerde edebiyat araştırmacısı sıfatıyla yayımladığı bilimsel ve edebi makalelerinin yanında ortaokul ve liseler için yazdığı ders kitapları da bulunmaktadır. Ayrıca, Osmanlı deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulunmuş ve bir kısmını kitaplaştırmıştır.

Okuma hayatına Peyami Safa’nın eserleri ile başladığını belirten yazar, ilk okuduğu kitapların 9. Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olduğunu söylüyor. Ömer Seyfeddin, Refik Hâlid, Reşat Ekrem okunduktan sonra, Osmanlı Tarihi ve Edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbul’da ki üniversite yıllarına denk gelmiş.

Bir ara Hilmi Yavuz ile TRT’ de Şairane adlı programı sunan yazar; TRT 2 de Divançe adlı programı hazırladı. Şu anda Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazıları yayınlanmaktadır.

Düzenli olarak Altunizade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezlerinde Divan Şiiri Saati adı ile etkinlikleri olup sık sık okur günleri de düzenlemektedir. Halen Uşak Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir.

Anahtar Kelimeler: Kitap, İki Darbe Arasında Kitap, İskender Pala Biyografi, İskender Pala Hakkında Bilgi, İskender Pala Hayatı ve Eserleri, İskender Pala Kimdir, İskender Pala Kitapları

mutevaggil , 07/02/2010-12:21 Facebook'ta Paylas