ROMANIN DAHA KISA BİR ÖZETİ İÇİN buradaki LİNKE TIKLAYINIZ

 


Roman şöyle başlıyor: "1903 senesi sonbaharında ve yağmurlu bir gecede, Aydın'ın Nazilli kazasına yakın, Kuyucak köyünü eşkıyalar bastılar ve bir karı kocayı öldürdüler..."

İşte Sabahattin Ali'nin uslubu farkında buradan kaynaklaıyor. Nasıl başarıyorsa Son derece yoğun bir anlatımı gayet yalın bir şekilde sıunuyor roman boyunca. Anlatımdaki bu yalınlık romanı, kolay okunur hale getirse de asla "light" bir roman havasına sokmuyor

Romanda talihsiz bir çocuk olan Kuyucaklı Yusuf'un Nazilli'den Bandırma'ya uzanan hüzünlü hikayesi konu ediliyor. Yusuf köylü bir yabanıllığa sahip olsa da saslında içten içe duygusal hatta romantik bir karakterdir. Nazilli kaymakamı, ana babası öldürülen Yusuf'u evlatlık alır ve tayini çıkınca Bandırma'ya taşınırlar. Kaymakam, Yusuf'u kızı Muazzez ile eşdeğer severken karısı, Yusuf'a pek alışamaz. Yeni geldikleri Bandırma'da ortama uyum sağlama çabaları, diğer insanlarla ilişkileri romanın ana konusunu oluşturur.

Fakat, kısa sürede modern bir köylü - ağa savaşı patlak verecektir. Bu ilçede hiyerarşi şöyledir: Zengin toprak sahipleri, Kaymakam, Esnaf. Bu hiyerarşi romanın bir yerinde kendini açıkça belli ediyor. Zengin toprak saihibi, Kaymakamın kıçı kırık kızını oğluna yakıştıramazken, Esnaf oğlu ise "o koskoca kaymakamın kızı, babası esnaf olan birine kaymakam hiç kız verir mi," düşüncesindedir.

Fakat bu iki zümre de Muazzez'e yar olmaz ve çeşitli olayların sonuncunda kız, beraber büyüdüğü Yusuf ile evlenir. Bu evlilikten Kaymakam ve kızı memnun olmaktla birlikte, kaymakam'ın karısı Şahinde kızını zengin kocaya okutmak hevesinden ötürü bu evliliği tasvip etmeksizin kabullenmek zorunda kalır.

Bir yandan ağları ören kader, Kaymakamı dar-ı bekaya alır. Böylece evin direği baba, geride iki yetim bir de dul kadın bırakır. Yeni gelen kaymakam Yusuf'u uzak diyarlara gidip haftalarca dönmemek demek olan tahsildarlıkla görevlendirince bir dul ve bir yetim ilçede tek başlarına kalır. Kızın anası Şahinde, geçim derdini öne sürerek, evli olduğu halde kızını hala zengin kocalara okutmak niyetindedir. Yusuf ise bütün bu olanlardan habersiz dağ bayır dolaşarak tahsilat yapmaktadır...

Kısaca roman, taşrada iktidar ilişkilerinden ve o şartlarda olabildiğince romantik bir aşk hikayesinden bahsetmektedir. İki yetimin kurtlar sofrasındaki gariban bir aşk hikayesidir bu.


Anahtar Kelimeler: Kitap, Kuyucaklı Yusuf Kısa Özet, Kuyucaklı Yusuf Kitabı Özet, Sabahattin Ali Hayatı ve Eserleri, Sabahattin Ali Hikayeleri, Sabahattin Ali Kimdir, Sabahattin Ali Romanları

mutevaggil , 07/02/2010-12:00 Facebook'ta Paylas