bilirkişiBir gün, bir papaz, bir imama gelerek demiş ki: "İmam Efendi Siz müslümanlar, biz her zaman Kuran'a başvuruyoruz, hayatımızda sürekli Kuranı referans alıyoruz, diye övünüyorsunuz," demiş ve biraz da alaycı bir biçimde eklemiş:  "Git bak bakayım Kuran-ı Kerime göre, bir çuval undan kaç tane ekmek çıkar?". İmam gider, bir müddet sonra döner ve şöyle der:

-Baktım papaz efendi, bir çuval undan 100 ekmek çıkıyormuş.

Papaz bu duruma şaşırır. Tam da Allah Allah nasıl olur bu diye itiraza başlayacakken imam şöyle der.

-Gittim, sorduğun soruyu Kuran'ı Kerim'de aradım. Orada "bir bilene sorunuz"  yazıyordu  yani Kuran, beni bir bilirkişiye yönlendirdi. Ben de gidip bir fırıncıya sordum ve cevabı öğrendim. Elhamdülillah Kuran, anlayana ne güzel bir referans, ne güzel bir kaynak!

Papaz düşünceli ve sessizce uzaklaşır...

...

İşin nüktesi bir yana, Kuran-ı Kerim ve İslam, bilmediği konularda insanı bilirkişiye yönlendirmektedir. Mesela Nahl Suresi 43. ayette, Allah:

"Eğer bilmiyorsanız zikir ehline sorun," buyurur.

Bir başka ayette hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? diye soruluyor. (Zümer,9.ayet).

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir çok kere bir bilene danışmak gerektiğini vurgulamıştır. O (s.a.v) işi ehline veriniz buyurur.

Bilirkişiye danışmak hakkında çok güzel örneklerden biri de yine Kuran-ı Kerim'de, Saba Melikesi Belkıs'ın bir konu hakkında bilgili kişilere danışırken söylediği sözler, o şöyle diyor:

Ey önde gelenler, bu işimde bana bir fikir verin. Siz olmadıkça ben karar verecek değilim. (27/32)

Kısaca İslam dini, bilirkişiye başvurmayı tavsiye ediyor. Bilmediğimiz işleri ben yaparım inadı yerine, bir bilene danışarak icra etmek sosyal hayatta da önemli bir mefhum....

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, Belkis Ayet, Bilenle Bilmeyen Bir Olur mu, Bilirkişi Nedir, Bir Bilene Danışmak, Dinde uzmanlara başvurmak, İşi Ehline Veriniz, İslamda Bilirkişi, İslamda Uzmanlık, Saba Melikesi Belkıs Kimdir

mutevaggil , 14/01/2010-22:49 Facebook'ta Paylas