islamÇok güzel bir kitap daha piyasaya çıkmış. Bu çok kapsamlı eser Fuat Sezgin tarafından hazırlanmış ve Boyut yayınlarından çıkıyor. Ama fiyatı da dudak uçuklatan cinsten. Kitap tam 300 Lira! İçindeki bilgiler, hazırlanma aşamasında verilen emek vs... elbette paha biçilemez ama biraz daha ucuz olmasını beklerdik. Kitabın fiyatını duyduktan sonra hala bilgi almak isteyen varsa buyursun okumaya devam etsin.

Prof.Dr. Fuat Sezgin’in uzun yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkan bu eser İslam uygarlığının saklı kalmış bilimsel geçmişine dopdolu bir yolculuk yaptırıyor.
Bilimler tarihi insanlıgın ortak mirasıdır...

Eser, batı odaklı bilim eleştirel bir çözümlemesini yaparken bilimler tarihine yeni bir bakış açısı sunmaktadır. İslam biliminin öncel kültür dünyalarından devraldığı bilimsel mirası korumak ve yaymakla birlikte eklediği özgün eserlerle ileri götürdüğü, bu şekilde eski ve modern çağ arasında ciddi bir köprü olduğu ancak İslam biliminin duraklama sürecine girdiği dönemde devrettiği mirasın onu izleyen batı bilimine feyz oluşturduğu geniş bir şekilde incelenmektedir.

Boyut’un özgün ve yenilikçi yayıncılık anlayışı ve çarpıcı tasarımı ve gelişmiş baskı kalitesi ile 262 sayfalık bu dev eser, kütüphanenizin en özel noktasında saklayacağınız gerçek bir başvuru kaynağı olacak.

Eser, özel kutusunda isme özel ve numaralandırılmış sertifikası ile birlikte sunulmaktadır.

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir?

Prof. Dr. Fuat Sezgin, 24 Ocak 1924’te Bitlis’te doğdu. 1943-1951 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Arap Fars Filolojisi, Türkoloji ve Fransız Filolojisi lisansı, 1951’de Mecâz al-Kur’an adlı 2 cilt halinde Arapça olarak Kahire’de basılmıştır) doktora yapmıştır. İslam bilimlerini İstanbul’daki hocası ünlü oryantalist Hellmut Ritter (1892 – 1971)’den öğrenmiştir. 1954 yılında Buhârî‘nin Kaynakları Üzerinde Araştırmalar adlı habilitasyon tezini vererek İstanbul Üniversitesi’nde doçent olmuştur. 1960 yılında Türkiye’de yapılan askeri darbenin sonucu Frankfurt’a misafir profesör olarak çağrılmış; 1965 yılında Frankfurt Üniversitesi Doğal Bilimler Tarihi Enstitüsü’nde kimya tarihi üzerine yeni bir habilitasyon yaptıktan sonra, aynı yılda doğal bilimler tarihi profesörlüğüne atanmıştır. 1954’den itibaren Alman

1954’den itibaren Alman oryantalisti Carl Brockelmann’ın Geschichte der arabischen Litteratur (Arap Edebiyatı Tarihi)’ünü tamamlamaya başlamış, bu çalışmasını İslam Bilimleri Tarihi anlamında tamamen müstakil olarak geliştirmiş, birinci cildini 1967’de Geschichte des arabischen Schrifttums adı altında yayınlamıştır. Bugüne kadar 13 cildi çıkmış, 14 ve 15. ciltleri baskı altındadır.

Prof. Sezgin 1982 yılında bugüne kadar fahri direktörlüğünü yaptığı, Frankfurt Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü kurmuş, bunun içinde bir de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi geliştirmiştir. Bu Müze’nin 500 kadar objesiyle, İstanbul, Gülhane Parkı’nda 24 Mayıs 2008’de açılan aynı adlı müze kurulmuştur.

Prof. Sezgin’e yirmiden fazla ödül ve madalya, bir de fahri doktora unvanı verilmiştir.

Kitabın Bazı Sayfalarını İncelemek için Tıklayınız

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, Kitap, Fuat Sezgin Hayatı Ve Eserleri, Fuat Sezgin Kimdir, islam coğrafyası, İslam Denizciliği, İslamda Astronomi, İslamda Coğrafya, İslamda Denizcilik, İslamda Fen ve Teknoloji, İslamda Pozitif Bilimler, İslami Astronomi, İslamın Bilime Bakışı

mutevaggil , 01/12/2009-21:08 Facebook'ta Paylas