kadin isciler

sanayi devrimi, batıya kadın erkek eşitliğini (!) getirdi

Evimizin karşısında, bir atölye var. Demir işleriyle uğraşıyorlar. Torna tesviye işleri falan. Evimizin camından, orada çalışan işçilerin bir kamyondan mal indirmelerini seyrediyordum. Bir baktım, aaa bir de kadın işçi var.

Kadın işçi, dört beş metre uzunluğundaki beş on adet profilden oluşan yükün bir başından omuzluyor, diğer başından da bir başka işçi, malı içeri taşıyorlar. O ağır demir profillerin altında kadının ezildiği açıkça görülüyordu. Son derece üzücü bir durum. Bir süre moral bozukluğuyla kadını izledim. Bir yandan üzülüyor, bir yandan takdir ediyordum kadını. Tesettürlü kadının (uzun basma bir etek, bir başörtüsü vardı üstünde) yüzünden görebildiğim kadarıyla otuz yaşlarında var yok. Ya da daha genç ama şimdiden çökmüş. Yaşıtları tezgahta, muhasebede, satışta, masabaşında, çizim masasında vs... O da olmadı en azından temizlik işlerinde, çaycılıkta ama sonuçta ofiste, büroda çalışıyor. O ise kir ve pas içinde ağır sanayide. Helal olsun, ekmeğini taştan çıkarmak, namusuyla para kazanmak budur işte. Fakat düşünmeden edemiyorsun, belli bir fiziki kuvvet gerektirdiği için bir kadına göre gerçekten uygun bir meslek değil bu. Zavallı kadın, ekonomik krizde bundan başka iş bulamadı belli ki.

Kadını seyrederken, gözümün önüne, televizyonlarda ve gazetelerde ahkâm kesen feminist zümresi geldi.  Körü körüne eşitliği savunanlar geldi, eşitlik diyip de başka kelime bilmeyenler geldi. Kadın ikinci sınıf vatandaş konumunda adlı parçayı devamlı olarak teganni edenler geldi. Daha neler geldi. Ama o kadına yardıma kimse gelmedi. Tek başına taşıdı demir profilleri. Üstelik akşam eve gidip evin işlerini de yapmak zorunda. O zaman da hiçbir feminist gelmeyecek yardımına. Yanlış anlaşılmasın benim lafım sosyal adalet yönünden eşitliği savunanlara değil! O başka bir konu, ben, "kadın haklarını" savunacağım diye kadın ile erkeği fiziki bakımdan da eşit olduğunu iddia edenlere sitem ediyorum. Gelin penceremden beraber seyredelim manzarayı diyorum.

Sonuçta, o kadın hala işine devam ediyor ve ben kendi kendime soruyorum: Kadın ile erkek bu kadar mı eşit olmalı? Bu mudur eşitlik? Bu eşitlik mi zulüm mü? Allah (c.c.) Kuran’da kadın ile erkeğin fiziki gücünü eşit yaratmadığını söylemişken bu kadar mı eşitlik yobazı olunur.

Bence devlet, kadınların bu denli ağır işlerde çalışmasına izin vermemeli. Onlara başka bir iş bulmalı. Fakat kadın ile erkeğin eşit olduğunu kanıtlamak adına böyle bir işte çalışabileceğini göstermek isteyen feministler varsa onları penceremin önünden aynı işi yaparken seyretmeyi isterdim doğrusu.

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, ağır sanayide kadınlar, islamda kadın erkek eşitliği, kadın erkek eşitliği, sanayi devrimi ve kadınlar

mutevaggil , 04/04/2009-19:52 Facebook'ta Paylas