kanuni sultan süleymanBu günlerde en çok konuşulan mevzu bir vesileyle Osmanlı Padişahları'ndan Kanuni Sultan Süleyman. Vesilenin adı da bir Televizyon Dizisi: Muhteşem Yüzyıl. Bu dizide, çoğu kişi tarafından Osmanlı Devleti'nin en kudretli padişahı kabul edilen Kanuni'nin hayatı sadece bir açıdan ele alınıyor. O açıyı da tahmin etmek hiç zor değil; dizinin teması harem hayatı.

Dizi daha yayına girmeden, fragramından görülen kadarıyla tarihi çarpıttığı iddiasıyla bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti ve RTÜK'e diziyle ilgili şikayetler yağdı. Dizi yayınlanınca bu şikayetlerin çok da abartılı olmadığı görüldü. Osmanlı'nın icraatlarıyla anılmayı en çok hak eden padişahlarından biri olan Kanuni'nin böylesi sığ bir açıdan, üstelik oryantalist bakış açısıyla arz-ı endam etmesinin rahatsızlık konusu olması gayet doğal.

Gayet dindar olduğu bilinen, sanatçı ruhlu ve aynı zamanda muzaffer bir komutan olan Kanuni, kendisinin yeni nesile böyle uçkuru elinde bir şekilde tanıtıldığı duysa ya da görse yattığı yerde kemikleri sızlardı diye düşünüyorum.

Belki bu TV dizisinin içeriği, yapımcılarının reyting kaygısıyla düzenlenmiş olabilir fakat reyting uğruna; olmayanı varmış gibi göstermek, ya da olanı çok daha abartılı göstermek bu kaygıyı tolere etmemelidir.

Son olarak Kanuni hakkında doğru bilgiyi bulabileceğiniz bir kaynak önermek istiyorum. Kaynaklarıyla beraber Sultan Süleyman hakkındaki sahih bilgiler için TDV İslam Ansiklopedisi'nin ilgili maddesine bakılabilir. Bunun haricinde konu ile alakalı  başka bir sitedeki şu yazıda okulabilir:

Yeni Başlayanlar için 10 Adımda Kanuni

Bunun yaşında dizideki tarihsel hatalarla ilgili bir başka ilginç yazı da burada, yeni şafak gazetesinde bugün yayınlanmış:

Muhteşem Yüzyıl'da Muhteşem Hatalar


Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası, Tarih, Kanuni Sultan Süleyman Fetihleri, Kanuni Sultan Süleyman Hayatı ve Eserleri, Muhteşem Yüzyıl Dizisi Doğru mu, Muhteşem Yüzyıl Dizisinde Kanuni

mutevaggil , 15/01/2011-19:16 Facebook'ta Paylas