1. Behzad

behzad minyatur

Tam adıyla Kemalletin Behzad Heravi, 1450 yılında Herat’ta doğmuştur. Nakkaşların piri diye anılan büyük minyatür ustasıdır. 1486 yılında Timurlu Devletinin Başnakkaşı oldu. 1506 yılında Şah İsmail Herat’ı işgal edince Behzad Safevilerin emri altına girmiş oldu.

1522 yılında Tebriz’e gidip hanedan kütüphanesinin müdürü oldu. Burada ölümüne dek, el yazması kitapları o mükemmel yeteneğini kullanarak minyatürlerle süsleyip durdu.

Behzad’ın uslubu o kadar belliydi ki o resimlerine imza atma gereği duymazdı. Fakat o öldükten sonra, öğrencileri onun minyatürlerinin resimlerini bire bir kopyalayabildiler, bu yüzden günümüzde Behzad’a ait kaç tane çalışma olduğu bilinmemektedir.

Orhan Pamuk’un, minyatür ustalarının hayatlarını konu edinen ilginç romanı “Benim Adım Kırmızı” adlı kitabında, Behzad’ın kendi gözlerini, bir iğne batırarak kör ettiği anlatılmaktadır. Çünkü nakkaşlara göre âlemi ayrıntısıyla görebilmenin ve onu kâğıda işlemenin en iyi yol kör olmaktır.

Yazı sonraki sayfadan devam ediyor. Üçüncü sayfaya tıklayın:

1. 2.  3. 4. 5. 6. 7. 8.

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, Behzad Minyatürleri, Kemaleddin Behzad Hakkında Bilgi, Kemalettin Behzad Hayatı ve Eserleri, Kemalettin Behzad Kimdir, Minyatürcü Behzad Kimdir, Üstad Nakkaş Behzad Kimdir

mutevaggil , 26/02/2010-19:33 Facebook'ta Paylas