İnternet alemindeki video streaming sitelerini şöyle bir araştırdım sizler için. Bu siteler, kullanıcılara kendi canlı yayınını yapma imkanı sunuyor.

Yani bu sitelerde video upload etmiyorsunuz, seyretmek isteyen sizin kanalınıza giriyor ve yayınlarınızı sizden senkronize bir biçimde alıyorlar.

Peki, zeki müren de bizi görebiliyor mu? Bu soruya evet diyemesek de "Kısmen" diye cevap verebiliriz. İzleyicileriniz, hayranlarınız, takipçileriniz siz onları göremeseniz de sizinle chat'leşebiliyorlar.

işte video streaming siteleri:

http://www.justin.tv: ülkemizde belki de en ünlü
olan video streaming sitesi. özellikle maç günleri kanal oluşturmuş üyelerin ligtv ve dsmart maçlarını yayınlamasıyla ünlendi ve bu yüzden şu an mahkeme kararıyla kapalı durumda.

http://www.mogulus.com: justin.tv gibi türkiye'de popüler başka bir site daha. işleyişi justin.tv ile tamamen aynı.

http://www.blogtv.com:bu siteyle ilgili bildirgec'te daha önce şöyle bir yazı yazılmış.

http://www.ustream.tv: Amerika'da en popüler streaming sitesi. öyle ki başkan adayları bile propagandalarını buradan yayınlıyorlarmış. 350 binin üzerinde üyesi var.

http://live.yahoo.com: Bu da yahoo'nun live stream sitesi.

http://www.yayindayim.com: bir de türk versiyonu var.

son bir not: bu işe niyetliyseniz umarım iyi işlerde kullanırsınız, çünkü arada sırada justin.tv de görüyorum. saatlerce webcamın başında oturup (genelde bayan oluyor) saçma sapan hareketler yapıp izleyicilerin saçma sapan isteklerini ve sarkıntılıklarını çekiyorlar. insan görünce üzülüyor tabii. internet nimetini daha faydalı ve verimli kullanmak temennisiyle.

 

tags: justin tv izle, internetten yayın, mogulus, yayın yap.

---

bu yazım, ilk defa bildirgec.org da yayınlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Teknik Haberdar Et, canlı yayın yapmak, justin tv izle, kendi tv kurmak

mustasim billah , 01/12/2008-21:23 Facebook'ta Paylas