3. Matrakçı Nasuh:

matrakci nasuh minyaturleri

Nasuh bin Abdullah el-Bosnevî, 16. yüzyılda yaşayan bir başka Osmanlı nakkaş üstadı Matrakçı Nasuh aynı zamanda matematik ve Tarih âlimiydi. “Matrak” adlı bir savaş simülasyon oyununda mahir olduğu için Matrakçı olarak anılmıştır.

Enderun’da yetişen Matrakçı Nasuh’un minyatürleri genelde bir şehrin krokilerinden oluşur. Bu minyatür-harita karışımı uslüp, nakkaşlıkta Nasuh’un karakteristik özelliğidir.
Nasuh’un eserlerinin diğer özellikleri; şehrin yukarıdan görüntüsünü içerse de dağları sanki karşıdan bakıyormuş gibi resmetmesi, şehirdeki yapıları tek tek göstermesi, hayvan ve bitkiler görünse de kesinlikle insanların olmayışıdır.

Nasuh, Kanuni'nin Fransa kralı I. François'ya destek amacıyla Barbaros Hayrettin Paşa komutasında gönderdiği donanmaya katıldı. Yol boyunca donanmanın uğradığı limanları resmetti.

Matrakçı Nasuh'un tasvir sanatına getirdiği en büyük yenilik yazıyla anlatamadığını resimle anlatması, insan figürü kullanmadan sırf manzara ressamlığında çığır açması ve şehirlerin on altıncı yüzyıldaki durumlarını topografik ve planlı çizim ile fotoğraf çeker gibi belgelemesidir. Yukarıda Matrakçı Nasuh'un Sarayburnu haritası görülüyor.

Yazı sonraki sayfadan devam ediyor. Beşinci sayfaya tıklayın:

1. 2. 3. 4.  5. 6. 7. 8.

Anahtar Kelimeler: Matrakçı Masuh Hakkında Bilgi, Matrakçı Nasuh Hayatı ve Eserleri, Matrakçı Nasuh Kimdir, Matrakçı Nasuh Minyatürleri

mutevaggil , 26/02/2010-19:44 Facebook'ta Paylas