hz muhammed savSahabelerinin, peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) doğum gününü, Hicret’i, Bedir Savaşının yıl dönümlerini kutlamadığını biliyoruz. Çünkü zaten Peygamberin yaşamı boyunca, onu kalp ve zihinlerinde hatırlayacak onlarca özel olaya şahit olmuşlardı.

Sad İbni Ebi Vakkas, çocuklarımıza Kuran öğretmeye hevesli olduğumuz kadar peygamberin savaş hikâyelerini anlatmaya da hevesliydik der. Üstelik peygamberin yaşamı boyunca neler olup bittiği de çocuklara anlatılırdı. Dolayısıyla özel bir kutlama gününe gerek duyulmazdı. Bununla birlikte sonraki nesiller bu şanlı tarihi ve onun ehemmiyetini unutmaya başladılar.

Böylece bu büyük olayların ve ondan (s.a.v) öğrendiğimiz değerlerin tekrar eski gücüne kavuşması amacıyla bu tür kutlamalar yapılmaya başlandı. Fakat Ne yazık ki bu kutlamalara Peygamberin (s.a.v) hayatını ve onun (s.a.v) çağrısı anlatacağı yerde başka yenilikler katıldı.

Peygamberin (s.a.v) doğum gününü kutlamak aslında İslam’ın doğuşunu kutlamaktır. Bu, peygamberin (s.a.v) nasıl yaşadığını insanlara anlatmak için bir fırsattır. Ahzab suresi 21. ayette Allah:

“Şüphesiz Allah resulünde Allaha ve Ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için en güzel bir örnek vardır,” buyurmaktadır.

Mesela Hicret gününü kutlamak fedakârlığı, sahabenin fedakârlığını, Hz Ali’nin fedakârlığını (hicret gecesi onun yerine yatağına yatması), Esma’nın Sevr dağına tırmanırkenki fedakârlığını öğretir. Peygamber’in hicreti gerçekleştirmedeki düşünce yapısıyla düşünmeyi ve Allah’a Ebu Bekir (r.a.) in endişesi karşısında nasıl güvenilmesi gerektiğini öğretir. Mağarada saklanırken Ebu Bekir (r.a.) demişti ki:

“Bizi görecekler,” Peygamber (s.a.v) cevapladı:

“Ya Eba Bekir, sen üçüncüleri Allah olan iki kişiyi ne sanıyorsun, korkma Allah bizimle beraberdir,” (Tevbe,40)

Bizim bütün bu derslere, bu derslerin ve değerlerin eski gücünü kazanacağı bu tür kutlamalara ihtiyacımız var. Bence bütün bu kutlamalar (ç.n: kandiller diyelim biz) eğer doğru şekilde yapılırsa büyük bir amaca, Müslümanları İslam öğretisiyle, peygamberin (s.a.v) yaşamı ve onun sünnetiyle kaynaştırmaya hizmet edecektir.

Aşure gününün kutlanmasına gelince, Peygamber (s.a.v) bu günü sadece oruç tutarak kutlardı. Peygamber, Yahudilere bu günde neden oruç tuttuklarını sorunca onlar Allah’ın, Musa’yı ve israiloğullarının bu günde kurtardığını söylediler. Peygamber (s.a.v) de cevaben “Bizim Musa’da sizden daha fazla hakkımız var” dedi ve bu günde oruç tuttu. İnsanlara da bu günde oruç tutmalarını söyledi. Ayrıca O (s.a.v), ölümüne yakın bir saatte: “Vallahi, eğer daha uzun yaşayabilseydim, Muharremin dokuzunda oruç tutardım,” demiştir. Muharremin dokuz ve onunda oruç tutması, sadece onunda oruç tutan Yahudilerden bir farklılık olsun diyedir. Bununla birlikte, bazı Sünniler aşure gününü bir ziyafet günüymüş gibi kutlarlar. Şia ise bu günü bir elem ve matem olarak algılar. Fakat bütün bunlar birer bidattir ve İslam ile bağdaşmaz.

Sorunun ikinci kısmına gelince (Peygamberin –s.a.v- tam olarak doğum günü ne zaman),  Peygamberin (s.a.v) mevlidi hakkında muhtelif görüşler vardır. Fakat çoğunlukla, ebrehenin kabeyi yıkmak için geldiği yıl 9 rebiülevvel pazartesi (20–22 Nisan 571)  görüşü kabul görür.

Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), hicretin onbirinci yılı, 12 Rebiülevvelde, bir pazartesi günü, vefat etmiştir. (8 Haziran 632). Allah en iyisini bilendir **.

---

dipnotlar

* Bu fetvayı, ingilizcemizin elverdiği biçimde bu dilden çevirerek burada yayınladık. Bundan sonra ara sıra uygun islami konulardan ingilizce çeviri yaparak burada yayınlanmaya çalışacağız. Çeviride yaşanacak eksik ve kusurlardan ötürü şimdiden özür dileriz. Bu vesileyle mevlid kandilinizi de tebrik eder hayırlara vesile olmasını Allah'ı zül Celalden dileriz.

** Yusuf El Kardavi'nin 2001 de verdiği bir fetvadır. Çeviri kaynağı:

http://www.livingislam.org/n/mwld-qrd_e.html

Anahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, fıkıh, kandil geceleri nelerdir, kandil kutlamak bidat midir, kandil kutlaması nasıl yapılır, kandillerde ibadet, kandillerin islamda yeri, layl al mawlud, mevlit gecesinde ne yapılır, mübarek gecelerde namaz, mübarek gecelerde ne yapılır, yusuf el kardavi

mutevaggil , 03/02/2012-12:50 Facebook'ta Paylas