İslam medeniyetinin güzide bir zaman dilimine girmek üzereyiz. Bu mübarek zaman dilimi, yani ramazan ayı inananlar için yılda sadece bir kez kapıyı çalan talihtir. Eğer bilirsek. Kıymetini…

Ramazan ayı içersinde en mühim ve faziletli bir ibadet olarak oruç tutmaktayız. Oruç ibadetinin değişik yönlerden diğer ibadetlerden elbette birçok farkı var. Ama orucun belki de en önemlisi ve en çok dikkate değer olanı, bir kutsi hadiste belirtilen özelliğidir:

"İnsanoğlunun oruç hariç bütün iyi amelleri kendisi içindir; ama oruç benim içindir ve ben mükâfatını vereceğim." [1]

İşte bu büyük müjde orucu diğer amellerden farklı kılıyor. Orucun önemini anlatan birçok hadisi şerif mevcut olmakla birlikte, hepsini bu makalemizde anmak mümkün değildir.  Kısaca söylemek gerekirse Hadislerde oruç, insanı kötü düşüncelerden alıkoyan, sağlık açısından yararlı, sabır, hamd gibi mefhumları geliştirici, maddi manevi bir koruyucu olarak anılmakta ve. Oruç tutanların tutmayanlara göre avantajları sıralanmaktadır. Şüphesiz bunlardan en büyüğü Allah’ın rızasını kazanma durumudur.

Kuranı Kerimde ise oruc ile alakalı olarak;

Ey o bütün iman edenler! Üzerlerinize oruç yazıldı, nitekim sizden evvelkilere yazılmıştı gerek ki korunursunuz. [2] buyrularak orucun kalkan özelliğine vurgu yapılıyor.

Buraya Kadar, oruç hakkında genel bilgilerimizi hatırladık. Şimdi mevzuumuz şu: İnsan mı orucu tutuyor, yoksa oruç mu insanı? Şu var ki; insanlar istediği kadar oruç tutsun, oruç o insanı tutmuyorsa kuran ın ifadesiyle “habitat amelehum”. [3].

Orucun mantalitesinde, dünyevi isteklerden (yeme, içme, cinsellik, haram ve mekruh olan şeyler) el çekme vardır.  Bir insan düşünün ki, oruçlu olduğu halde hala inatla Allahın haram saydığı şeyleri yapmakta. Nerde kaldı orucun hedefi.  Bu illaki orucu bozan şeyler olmayabilir. Mesela harama bakmak orucu bozmuyor evet, ama nasıl ki ormancı koca bir ağacı kesmek için onu dibinden baltalıyor, oruç da aynı şekilde dibinden baltalanıyor, sonra bir de bakmışız ki akşam orucumuzdan geriye bir şey kalmamış.

Oruç bir insanın bünyesinde nefsini terbiye etme görevini üstlenemiyorsa bunun her hangi bir faziletinden söz edemeyiz. Tabi burada suçu oruca atmak da var: “ne yapayım kardeşim, oruç beni tutamıyor!”. Seni tutamıyorsa Ahmet’i, Ali’yi, Mehmet’i nasıl tutuyor. Oruç aynı oruç, ama insanlar farklı. Daha doğrusu nefisler farklı…

Bu ramazanda Nefislerimizi temize çıkarmak temennisi ve duasıyla, Rabbim cümlemize hayırlı, huzurlu ve maneviyat dolu bir ramazan versin. Amin.


------
[1] Buhari.
[2]Bakara,183.ayet
[3] "Amelleri mahvoldu" kuranda bir kaç defa geçer.

Anahtar Kelimeler: Anlama Çabası

mustasim billah , 30/08/2008-20:36 Facebook'ta Paylas