netbooks

Bu kez, farklı bir derleme ile karşınızdayım. Teknolojik bir yazı yazacağım sizlere bu defa. Hayırdır? Nereden çıktı diyenlerimiz için söylüyorum: Bir netbook alma ihtiyacı hissettiğimden son günlerde netbooklarla alakalı hummalı bir araştırma içine girdim. Öğrendiklerimi sizinle paylaşayım dedim. Fena mı ettim? Hem bu site İslami ilimler ve kültürün yanı sıra teknolojinden de dem vurmuyor mu?

İkna olduysanız başlayalım. Önce netbook nedir, ne işe yarar ondan haber verelim. Netbook dedikleri arkadaşlar, normal dizüstü bilgisayarlardan yani laptoplardan ve başka bir namı ile notebooklardan hem ebat hem de konfigürasyon olarak ve dahi fiyat olarak düşük olan dizüstü bilgisayarladır. Yani netbooklar notebooklardan ufaktırlar ve donanım olarak daha az güçlüdürler.

Peki netbooklar ne için vardır? Niye böyle bir ihtiyaç hasıl olmuştur. Cevap basit: Netbooklar kullanım kolaylığı ve portable olması hasebiyle yani ordan oraya rahatça taşınabilir olmasından mütevelli her yerde internete girebilmek ihtiyacı hissiyatına düçar olmuş ademevladı taifesine deva-ı lokman ola deyu...

Kısaca netbooklar internet kullanımı içindir. Zaten konfigurasyonları mütevazı olduğundan netbookların yapabileceği şeyler sınırlıdır. Bir netbook ile internete girersiniz, bir word dosyası hazırlarsınız, ufak tefek oyunlar oynarsınız, hadi belki kod yazarsınız, excelde formül oluşturursunuz, ufak ekran sorun olmayacaksa dizi ya da film izlersiniz, müzik dinlersiniz vs... (Amma da iş yapıyormuş gerçi.)

Netbookların yapabilecekleri sınırlı olmasına rağmen giderek artan bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu da aşikardır. Bunun en önemli sebeplerinden biri de netbook fiyatlarının ebatları gibi düşük olması. Çok uygun bir fiyata ofis işlerinizi halledebileceğiniz bir netbook sahibi olmanız işten bile değil. İşte ben de bu hevaya kapılarak bir netbook almaya niyetlendim ve yaptığım araştırma sonucunda karşıma şöyle bir durum raporu çıktı.

Seyreylelim temaşa-ı ibretliği:


1. Samsung NC10 Notebook

Araştırmam sırasında gördüm ki Samsung firmasının bu netbooku en popüler ve en çok tavsiye edileniydi. Alet, Pil süresiyle sanal alemde nam kazanmış durumda. 6-8 saat arası şarj etmeden kullanılabiliyormuş. Cihazı gittim gördüm. İyi güzel de pikselleri büyük olduğundan simgeler ve yazılar bir netbooka göre çok büyük. Dolayısıyla bazı web siteleri ekrana sığmayabilir. Tek olumsuz yanı bu. Wireless çok verimliymiş bu cihazın. Yazılım performansı da gayet yerindeymiş. Makinemiz; beyaz, metalik lacivert ve siyah olarak üç değişik renkte alıcının gözünü karartmaya çalışıyor. Yazı yazacaklar için en büyük özelliğiyse klavyesinin netbooklara göre geniş olması. Sessiz çalışması ve aşırı ısınma yapmaması cihazın diğer özellikleri.


2. ASUS eee PC 1000 H

ASUS, bu cihazdan önce daha ufak boyutta iki cihaz çıkarmış ve netbook yarışına dahil olmuştu. Böylece eee PC serisiyle ASUS netbook dünyasının kralı haline geldi. Gerçekten netbook diyince çoğu insanın aklına  şuan eeePC serisi gelmektedir. Bataryası altı hücreli olan cihazın dayanma süresi 5 saati buluyor. Kasa dizaynı da gayet ergonomik ve estetik bir görüntü sağlıyor. Fakat en önemli dezavantajı emsallerine göre daha ağır olması. Bir de bazı kullanıcılar klavyesinin verimli olmadığından dem vurmuş.


3. HP Compaq Mini Notebook

Turkcell firmasının 3G hizmetine belli süre abone olanlara hediye olarak vermesiyle ünlenen laptop üç hücreli bataryaya sahip. Bu yüzden pil ömrü sadece üç saat. Klavyenin görünümü çok kötü. Diğer laptoplara göre en büyük avantajı dahili 3G modeminin olması. Sonradan takılabilen harici 3G modemlerin 200 TL olduğu düşünülürse, cihazın bu konuda bir adım önde olduğu anlaşılır. Şuan fiyat olarak çok uygun ve internette ufak çaplı bir araştırmayla 450-500 TL' ye bulunabilir.


4.LG x110

Bu netbook, şu sıralar uygun fıyatıyla netbook kullanıcısının gündeminde. Fakat pil ömrüyle ilgili kullanıcıya bir şey vaad etmiyor. 2 saatte sarjının bittiğini söyleyen kullanıcılar var. Olumsuz bir yanı ise RAM takviyesinin kullanıcı tarafından yapılamaması. Genelde netbookların RAM belleğini yükseltmek kullanıcıya bırakılmıştır fakat bu cihaz nedense buna fırsat tanımıyor. Bu netbooku kullanan arkadaşlarşa, kamerasını ve Ekran görüntüsünü methediyorlar.


5. Toshiba nb100

İncelediğim netbooklar içinde en ufağı ve gözüme en şirin gözükeni Toshibanın nb100 modeliydi. Ekran 8.9 inch boyutunda. Fakat benim gibi yazı (makale, kod vs...) yazacak bir kimse için oldukça küçük ve kullanışsız bir klavyesi var. Maalesef yazı yazacak olanlar için uygun değil. Onun dışında şık bir tasarıma sahip ve sadece 1 kg ağırlığında. Kullananlar çok sessiz çalıştığını söylüyorlar. 4 ila 5 saat pil ömrü varmış cihazın.

...

İşte dostlar, incelediğim ürünler bunlardı. Henüz karar verememiş olmakla birlikte samsungun modeli daha cazip geliyor şimdilik. Şunu da belirterek yazımı bitireyim. Netbooklarda henüz optik sürücü yok. Yani, CD ROM, DVD ROM gibi CD ya da DVD lerinizi çalıştırabileceğiniz donanım yok.

Ama Allahtan USB flash bellek denen bir şey var!

Anahtar Kelimeler: Teknik Haberdar Et, Tekno Haber, En Güzel Netbook, En İyi Netbooklar, En Ucuz Netbook, En Yeni Netbook, Netbook Değerlendirme, Netbook Ne İşe Yarar, Netbook Nedir, Netbook Satın Almak, Netbook vs Laptop, Netbook vs Notebook, Netbook vs PC

mustasim billah , 23/09/2009-00:21 Facebook'ta Paylas