ruznameTam iki yıl olmuş bu dükkânı açanı, iki koca sene satmışız burada mallarımızı. Dile kolay geliyor tabi, muhtemelen kulağa da öyle geliyordur ama dükkân işletmek gerçekten kolay değil! Son iki sene içersinde bunu hakkıyla anlamış olduk. Ne diyor bu adam yine, diyorsunuz galiba. Ruzname’yi diyorum, açalı diyorum, iki sene olmuş diyorum.

Niye analoji yapıyorsun kardeş, adam gibi anlatsana diyenlerimiz çıkacaktır. Ama aslında ben faydamın-katkımın dokunduğunu, bir parçası olduğumu anladığım web sitelerine dükkân derim hep. Bu bir alışkanlıktır benim için. Okuyucularımı da müşteri telakki ederim bu nedenle. Tabi bu, tamamen mecazi bir ticarettir. Kar amacı gütmeyen ama yararlı olma, sevaba girme, hayra vesile olma gayesi güden manevi-ticari bir fonksiyon söz konusu burada. Aynı umut tacirliği gibi. Ehehu o kadar da değil.

Ticarete atılalı (internette yazı-makale yazmaya başlayalı) yaklaşık beş altı sene olmuş ama bunu ruzname nam dükkânımızda yapalı tam 2 sene oldu bugün. Kimi zaman işimiz var dedik günlerce yazamadık, bir zaman geldi, askere gittik beş ay çizik bile atamadık, kimi vakit oldu, boş vakte eriştik de günde iki yazı yazdık, bazen de akşama ne pişirsem diyen ev hanımları gibi ne yazsam acaba diye kıvrandık, sıkıntıya girdik… Ama yazmayı hiç bırakmadık.

Çünkü yazmayı seviyorduk.

Çünkü faydalı olmayı amaçlamıştık.

Ve daha birçok neden bizi yazmanın engin ama dalgalı deryasına sürükledi. İyi bir yüzücü olmasak da bu engin ve dalgalı deryada boğulmadan kalabildiğimize inanıyoruz. Hani derler ya “derdimi anlatacak kadar” diye. İşte, derdimizi anlatacak kadar yazabiliyoruz biz de.

Fakat bu tek problemimiz değildi. Geçtiğimiz iki yılda yazmakla, zaman kısıtlığıyla alakalı dertlerden başka, bir de dükkân için uygun yer sıkıntımız oldu hep. Bu iki yıl içinde, üç defa dükkân değiştirdik, yani sunucu değişikliğine gittik. Çünkü Websitelerin ziyaretçi sayfaları arttıkça, hosting problemleri baş gösterir genelde. Bu nedenle daha bugün yeni bir sunucuya geçtik. (-Gün boyu site ondan kapalıydı demek, -evet).

Bu nedenle, daha profesyonelce hizmet veren bir hosting şirketiyle anlaştık. Bakalım Allah izin verirse bu sunucu bizim hosting ihtiyacımızı karşılayacak gibi görünüyor.

Fakat sunucu kaliteli olunca, fiyatı da orantılı olarak artıyor. Şimdi tabi ki sizlerden para pul isteyecek, bağış talep edecek değilim, belki daha sonra (burayı yazarken nedense yüzümde arsız bir sırıtış belirdi ve ellerimi ovaladım :) Yine de bu dükkânın kendi yağında kavrulması için şuana kadar pek işlevi olmayan ve kaldırmayı düşündüğümüz, acaba google daha hızlı mı indeksler diye tuttuğumuz reklamlardan medet ummaya başlayacağız.

Hülasa, üçüncü yılımızda, reklamları daha işlevsel hale getirip, buradan gelecek parayı sunucu masraflarına yatırma kararı aldık. Acı ama gerçek. Ruzname okuyucusu olarak sizlerden bu konuda anlayış bekliyor ve bu anlayışı göstereceğinize inanıyorum.

Yine de reklamlarla alakalı denetimimiz aynen devam edecektir. Bu yüzden sakıncalı gördüğünüz reklamları iletişim linkinden bize bildirirseniz o reklamı yasaklayabiliriz.

Ölçütümüz basit: Reklama şöyle alıcı gözüyle bir bakın; bu reklam bu siteye yakışıyor mu? Diye kendinize sorun cevap hayırsa hemen bize bildirin. Bu kadar.

İşte böyle değerli okuyucu, üye, takipçi ya da ziyaretçi arkadaş. Yazıma iki yıl içindeki ruzname istatistiklerini vererek nokta koymak istiyorum. İnşallah daha nice senelere diyelim:

Ruzname açıldığı günden beri yaklaşık 300,000 kişi gelmiş, bunlar yaklaşık 650,000 sayfa gezmişler. İki sene içinde 402 Kayıtlı üyemiz olmuş. Bunlarda 6’sı en az bir defa yazı yazmış. Onların da burada isimlerini anarak teşekkür etmek isterim: Peynir6 suyu tozu, nulker, Ebu hamid, nora ve huma. Teşekkürler arkadaşlar.

En çok ilgi gören yazılarımız ise facebook’ta hesap silmeye dair şu yazı, Cübbeli Ahmet Hoca ve İslamoğlu’nun münakaşası hakkında şu yazı, Tarihi Camilerle alakalı şu yazı ve hat sanatıyla alakalı şuradaki yazı okuyucuların ilgisini en çok çeken makaleler olmuş. Kabeden canlı yayın adlı şu yazı ise en çok okunanlar arasında birinci ama o yazı bir makale olmadığı sadece duyuru olduğu için bunu saymıyorum. Yine En çok yorumlanan yazılar arasında facebook yazısı, Peygamberimizi en çok üzen 10 olay ve cübbeli-islamoğlu tartışması yer alıyor. Geçtiğimiz iki yıl içinde en çok İslam Araştırmaları kategorisinde yazı yazmışız.

Anahtar Kelimeler: Duyuru, Ağlamak, Hep Şikayet Hep Şikayet, Hosting Problemleri, Makele Yazımı, Ruzname, Şikayet Etmek, Site Sahibi Olmanın Zorlukları, Sunucu Problemleri, Website Probemleri, Yıllık Değerlendirme, Yıllık Performans, Zırlamak

mutevaggil , 21/04/2010-20:33 Facebook'ta Paylas