said nursi kimdirGeçtiğimiz yüz yılın en büyük islam alimlerinden biri kabul edilen Bediüzzaman Said Nursi'nin mücadelesini anlatan sinema filmi Hür Adam bediüzzaman Said Nursi 7 ocak 2011 tarihinden itibaren sinemalarda olacak. Filmi Yönetmeni Mehmet Tanrısever. Galası yapılan filmde en çok konuşalacak sahnelerden biri Said Nursi'nin Atatürk ile konuştuğu sahne olacak gibi.

Atatürk ile Said Nursi'nin konuştuğu sahne ile ilgili olarak bazısı böyle bir olayın yaşanmadığını söylesene bu konu da yönetmen şöyle diyor. Bir basın mensubunun ''Atatürk ile ilgili tartışma sahnesi. Gerçekten böyle bir olay var mı?'' diye sorduğu Tanrısever, ''Var, birkaç kere var. Yeniliklerle ilgili düşüncelerini karşılıklı söylüyorlar, tartışıyorlar'' karşılığını verdi.

Yönetmen Tanrısever, ''Said Nursi bilinmiyor. Said Nursi, bir zalim gibi, bir isyancı gibi biliniyor Türk toplumunda. Onun misyonunu, düşüncelerini, fikirlerini Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak istiyorum. Filmi izleyenler, onun ne kadar hümanist, ne kadar gerçekçi, ne kadar sevgi dolu ve ne kadar merhametli olduğunu görecekler. Böyle bir insanı tanıtmak benim için büyük bir şeref'' diye konuşmuş.

Film henüz gösterime girmediği için hangi sinemalarda izleyebileceğinizi şuan öğrenemezsiniz ama 7 ocak'tan itibaren aşağıdaki adresten filmin hangi sinemalarda yer aldığını takip edebilirsiniz:

il il sinema salonlari


KISACA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ KİMDİR?

1876 yılında Bitlis’in Nurs köyünde doğdu. Geleneksel dini eğitim gördü. 1908’de II.Meşrutiyet’in ilanından hemen önce İstanbul’a geldi. 1909 tarihinden sonra hayatını Doğu Anadolu’da sürdürdü. 1911’de İstanbul’a döndü. I.Dünya Savaşı’nda Teşkilat-ı Mahsusa’da çalıştı. Doğu Cephesi’nde Ruslar’a karşı savaştı. 1915-1917 arasında Ruslar tarafından savaş esiri olarak alındı. Savaştan sonra ülkeye döndü ve Cemiyet-i Müderrisin ve Kürt Neşr-i Maarif Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. Milli Mücadele hareketine katıldı. 1923’te iktidardan desteğini çekti. 1925 yılında çıkan bölücü isyanlara karşı milli bütünlükten yana tavır aldı.

Önce Isparta yakınlarında bir köye ardından Eskişehir (1935), Kastamonu (1936), Denizli (1943) ve Afyon Emirdağ’a (1945) sürüldü. 1950’de DP iktidara gelince serbest bırakıldı. Risale-i Nur Külliyatı adı altında topladığı eserleri kaleme aldı. 1960 yılında vefat etti.

MEHMET TANRISEVER KİMDİR?

1953 yılında Konya’nın Bozkır ilçesi Bağardı köyünde doğdu. İlkokuldan sonra çalışma hayatına atıldı. Genç yaşta girişimci özellikleriyle öne çıktı. Bugün Türkiye’nin önde gelen firmalarından Mert Çelik’in sahibi. İşadamı kimliği yanında, sinema ile de yapımcı ve yönetmen olarak ilgileniyor. Yönetmen kimliği ile gerçekleştirdiği filmlerden biri Sürgün… Bu filmle milletlerarası 45. Salemo Film Festivali’nde ve 11. Taşkent Film Festivali’nde ödüller aldı. Ayrıca bir çok yerli filmin de yapımcılığını üstlendi. Hayatını ve görüşlerini, ‘Varolmanın Yolunda Zengin Olmak’ adıyla kitaplaştırdı.


Anahtar Kelimeler: Sinema, Bediüzzaman Said Nursi Kimdir, Hür Adam Filmi Eleştirileri, Hür Adam Filmi Hangi Sinemalarda, Hür Adam Filmi İzlenecek Yerler, Hür Adam Filmi Konusu, Hür Adam Filmi Neyi Anlatıyor, Hür Adam Filmi Özet, Hür Adam Filmi Yorumlar, Mehmet Tanrısever Kimdir

mutevaggil , 01/01/2011-10:53 Facebook'ta Paylas