spam maillerSpam mail, artık internet kullanıcısının baş belası haline geldi. Yapılan bir araştırma dünyadaki mail trafiğinin yüzde sekseninin spam maillerden oluştuğunu söylüyor. Spam mail, reklam ya da virüs amaçlı gereksiz mail demektir. Bu yazımda spam maillerden nasıl kurtulabileceğinize dair birkaç ipucu yazacağım.

 

Spam Maillerden Kurtulmak ya da minimuma indirebilmek için yapılacaklar

1.

Öncelikle ve en önemli olarak e-mail adreslerinizi paylaşım forumlarına, bloglara herkesin göreceği, açık bir şekilde yazmayın. Ne demek bu? Mesela bir forumda bir kitap paylaşılmış ama indiremiyorsunuz. Oraya “biri bu kitabı benim e-mail adresime yollayabilir mi? E-mail adresim şu:” deyip adresinizi açık biçimde yazarsanız, spam maillere davetiye çıkarmış olursunuz. Böyle mailleri tespit edip toplamak için botlar bile (yazılım) var. Bu yazılım programları e-mail adresinizi alır ve spam mail yollayan şirketlere gönderir.

İlla ki e-mail adresinizi bir web sitesine herkesin göreceği şekilde yazmak zorunda kalıyorsanız şu şekillerde yazabilirsiniz:

Mail_adresiniz {at} Falanca.com
Mail_adresiniz. at. Falanca.com
Mail_adresiniz (at). Falanca.com

Fakat artık bu yöntem bile işe yaramaz olmaya başladı. Açık alanda e-mail adresinizi yazmanın bir başka yolu da mail adresinizi resim şeklinde yollamanız. Paint programında e-mail adresinizi yazın ve resim olarak kaydedin. Mesela aşağıda yazdığım e-mail adresi yazı değil bir resim. Böylece e-mail adresi avcısı botlar sizin e-mailinizi avlayamaz, check it out:

mail

Fakat yukarıdaki iki yöntem botlara karşı iyi bir çözüm olsa da yine de işi gücü e-mail toplamak olan insanlara engel olamaz. Ne yani şimdi, işi gücü internetteki mail adreslerini toplamak olan adamlar mı var? Bence var. Bu tür insanlar sizin e-mail adresinizi alır ve belki para karşılığı ya da ekmek, yemek, su, sigara , ya da babsının hayrına vb… bir şey karşılığı şirketlere ya da web site sahiplerine satabilir. Şirketler ya da web siteleri sizin bu e-maillerinizi ne mi yapıyor? Can sıkıcı, abuk sabuk reklamlar gönderiyorlar işte.

2.

"Ben web sitelerine e-mail adresimi hiç açık şekilde yazmadım. Yine de bir sürü spam mail geliyor ne haber?" Diyenlerimiz olacaktır. Onlara da üye oldukları web sitelerine dikkat etmeleri gerektiğini söylememiz iktiza eder o vakit. Önüne gelen her web sitesine üye olursanız, web site sahibi az bir dünya menfaatine ya da az bir paraya e-mail adresinizi başkasına satacaktır.  (Biz ruzname.net olarak e-maillerinizi satmıyoruz, valla. Yeminlen... Tamam, avukatımı istiyorum :))

Böyle siteleri nasıl ayırt edebiliriz ki?

Bu konuda şöyle iki önemli kavram var. Kullanıcı sözleşmesi ve Gizlilik Politikası. Bütün sağlam web sitelerinde böyle iki adet sözleşme vardır. Biri siz siteye üye olurken önünüze konur ve okumanız gerekir ki çoğumuz okumayız. Orada olayların çoğu yazar, yazmalı. İşkillendiğin bir şeyler varsa üye olmak için iki kere düşün. Gerçi kullanıcı sözleşmelisinin maddeleri genelde siteyi kullanıcıya karşı koruyan cümlelerle doludur. Bizim için asıl önemli olan ise kimsenin dikkat etmediği Gizlilik Politikasında gizlidir aslında. Gizlilik Politikası ise internet kullanıcısını siteye karşı kuruyan bir bildirgedir. Orada bilgilerinizin kimseyle paylaşılmayacağı garantisini aramalısınız. Yoksa a-mail adresin de paylaşılır, cinsiyetin de, yedi ceddin de…

Evet öyle her önümüze gelen yer üye olmuyormuşuz demek ki. Peki ama o forumda ya da sitede ihtiyacım olan çok mühim bir şey var ve üye olmadan göremiyorum diyenler ne yapacak? Yani siteye sadece bir kere gireceğinizi bir daha uğramayacağınızı düşünüyorsunuz? O zaman alın size üç yöntem:

3.

Üye olurken e-mail adresini sallayın gitsin. Yani kafadan bir e-mail adresi yazın. Mesela: qwertyuhkdks@hotgmyaho1.com adresi güzel bir sallama adres. Nasıl olsa sitede işinizi görüp çıkmayacak mısınız? Yine de bu yöntem, e-mail onayı gerektiren üyeliklerde işe yaramaz. O zaman sizi bir aşağı alalım. (www.ruzname.net)

4.

www.bugmenot.com adlı websitesine gidiyorsunuz, üye olmadan istediğinizi vermeyen forumun adresini oradaki boşluğa giriyorsunuz ve daha önceden açılmış orta malı bir üyelikle işinizi hallediyorsunuz. Bu sitenin firefox kullanıcıları için eklentisi de var. Adı bilin bakalım ney? Evet eklentinin adı bugmenot ve buradan indirebilirsiniz. Tabi bu yöntem eğer bir hayırsever vatandaş sizin üye girişi yapmak istediğiniz forumun üye adı ve şifre bilgilerini bugmenot veritabanına üyeliğini eklemişse çalışır. Yoğusa çalışmaz. Onun için bir aşağı bakınız:

5.

Geçici e-mail adresleri veren sitelerden bir e-mail adresi alın. Gidin ihtiyacınız olan foruma üye olun, onay maili geçici e-mailinize gelsin, üyeliğinizi tamamlayın. Geçici e-mail adresini kendini birkaç dakika içinde ima edecektir. O tür hizmet veren sitelerden bir demet örnek:

www.10minutemail.com
www.tempail.com/tr
www.tempinbox.com

Artık çok geç, ben bu yöntemleri bilmiyordum, şuan en sevdiğim e-mail adresime her gün onlarca spam mail geliyor, uyuz oluyorum mu diyorsunuz? İşte benim de dahil olduğum grup. E-mail adresinizi değiştirmeye kıyamıyor ama aynı zamanda spam mail almak istemiyorsanız, mail sunucunuzun ayarlarından belli başlı kelimeleri yasaklayarak spam maili gelir gelmez, gözünüze gözükmeden silmiş olursunuz. Buyurun son madde:

6.

Gmail adresi kullandığımdan gmail üzerinden gideceğim. Eğer farklı bir e-mail hizmeti kullanıyorsanız (Hotmail ya da yahoo vb…) benzer işlemler mutlaka onlarda da vardır.

->Şimdi gmail adresimize giriyoruz.
->Sağ üst köşede ayarlar a tıklıyoruz.
->Gelen ayarlar sayfasında Filtreler tabına tıklıyoruz
->Orada Yeni filtre oluştur linkini görürsünüz, tıklıyoruz.
->Gelen formda “konu” ve “şu kelimeleri içeren” adlı boşluklara rahatsız olduğunuz kelimeleri girebilirsiniz.

Mesela ben en çok şu iki ilaç firmasından muzdaribim. bi de bu sen misin diye soran bir başka spam daha var.

Aşağıda resimde görülüyor bu. Sonraki Adım’a tıklayıp devam edin.

gmail spam avoid

 

Gelen pencerede bu kez, bu tanımladığınız mesajları ne yapmanız istendiği soruyor. Ne yapacaksınız tabi ki silsin. SİL'e tik atıp filtre oluştur'a tıklayaraktan işlemi tamamlayın.

gmail spam avoid

Spam Mailsiz günler dilereyek yazıya son veriyorum. Mail adresinizi iyi koruyun. Çünkü artık ev adresinizden ya da telefonunuzdan farkı yok. www.ruzname.net

Anahtar Kelimeler: Tekno Haber, Bugmenot Nedir, Geçici Mail Adresi Almak, Spam Mail Nasıl Engellenir, Spam Mail Nedir, Spam Mailleri Engellemek, Spam Mailleri Engellemenin Yolları, Spam Nedir, Spam Şirketlerden Kurtulmak

mustasim billah , 01/02/2010-20:08 Facebook'ta Paylas