Merhaba Arkadaşlar,

Çok uzun bir aradan sonra tekrar karşınızdayım. Maalesef iş güç yoğunluğundan ötürü yeni yazılar hazırlayamadım. Bu sitede yazılarımı takip edenlerden çok özür dilerim. Gönül isterdi ki her gün yazı yazabileyim.

Özür faslını bitirdikten sonra konumuza şimdi dönebiliriz. Başlıktan da anlaşıldığı üzere sizlere PHP programlama anlatacağım. Genelde benim yazılarım, internette türkçe kaynak olmayan konular üzerinedir. Bu kez durum farklı: PHP öğrenmek için onlarca türkçe kaynak mevcut. Fakat ben anlatımını daha açık ve basit kılarak yazacağım, böylece ortalama bir okuyucu temel seviyede PHP programlama öğrenebilecek. Takipçilerimden konuları çok güzel anlattığıma dair mesajlar alıyorum, bu da beni sevindiriyor tabi. Neyse sözü burada bırakalım ve PHP'ye bir giriş yapalım.

---

PHP programlamak için bir localhost'a ihtiyacımız var arkadaşlar. Localhost nedir? Şöyle tarif edelim.  LocalHost yerel, yani kendi bilgisayarımızdaki sanal sunucudur. Bilgisayarımıza localhost kurarak, sanal bir server sahibi olmuş oluruz. Peki neden localhost'a, yani bir servere ihtiyacımız var? Çünkü PHP, server side (sunucu tarafında) çalışan bir dildir.

Konu çok karışmasın diye bu konu hakkında bu kadar bilgi yeterli. Yeri geldikçe bahsederiz. Şimdi LocalHostumuzu Kuralım:

1. PHPTriad adlı programı buradan indiriniz.

2. Bunu bilgisayarınız kurunuz. Bildiğiniz install işlemi.

3. kurduğunuz klasöre geldiğinizde bir kaç alt klasör ve dosyalar olduğunu göreceksiniz. hiç bir bizi şimdilik ilgilendirmiyor. Sadece şu yolu izleyerek şöyle bir işlem yapınız:

başlat > programlar > PHPTriad > apache console > start apache.

4. böylece apachemizi de başlattık. İlk etapta MYSQL ile işimiz olmadığından bu ayar bize yeter.

5. şimdi PHP 'de ilk programımızı yazabiliriz.

Programımızı notepad gibi bir metin editöründe yazıp .php uzantısıyla kaydedeceğiz. Sonra bunu c:/apache/htdocs içine atıp web tarayıcımız ile çağıracağız. Örneğin, deneme.php gibi kaydettiysek, adres çubuğuna:

http://localhost/deneme.php yazacağız.

bu yazıya daha anlaşılır olsun diye  resim ekleyeceğim. php öğrenmeye bir sonraki derste başlayacağız.


etiketler: temel php dersleri, php öğren, türkçe php ders, php programlama, web programlama dersleri. localhost, apache kurulumu, server kurulumu, html dersleri, kolay php, php ders izlesene,php ile html, php vs asp

Anahtar Kelimeler: Programlama Dilleri, apache server kurulumu, localhost kurulumu, php server kurulumu

peynir6 suyu tozu , 22/01/2009-09:02 Facebook'ta Paylas