Bu hafta size tanıtacağımız kaynak kitap, kültür atlası niteliğinde bir eser. İslam araştırmacısı Prof. Dr. Ahmed Bedir tarafından tam on iki yılda hazırlanan bu eserde, Kuran- Kerim'de yer alan kıssalarda geçen yerler, şahıslar, hayvanlar vb... hakkında görsel metaryaller var.

"...Eserde, Kur'an-ı Kerim'de geçen tüm peygamberlerin yaşadıkları mekânlar harita, resim ve bilgi eşliğinde okuyucuya sunuluyor. Mısır, Irak, Suudi Arabistan, Suriye ve Umman'da 2 yıl boyunca inceleme yaptığını belirten Ahmet Bedir, "Gezdiğim her yerde din adına ne varsa fotoğrafını çektim. Yaklaşık 100 gigabyte fotoğraf arşivi oluştu." dedi.

Kaynak Yayınları bünyesinde çıkartılan ve bir hayırsever iş adamının sponsorluğunda basılan kitapta alfabetik sıralama ve kronolojik sıralama da yer alıyor.

Erzurum'da 1964 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Ahmet Bedir, Harran Üniversitesi Temel İslam İlimleri Bölümü'nde Tefsir ve Kuran Tarihi dersleri veriyor. Bedir'in, "Gerçeğin Doğuşu: Alevi Kur'an Tefsiri", "Kuran ve Tefsir İlimleri" ve "Son Asır Türk Aydınının Kuran'a Bakışı" isimli üç eseri bulunuyor..."

Kaynak: Cihan

kuran atlası


Ve Kitabın Tanıtım Yazısından bir bölüm:

İlmi dikkat ve incelikle bezenmiş bu çalışma ile Kur'ân'ın camiiyeti ortaya koyulmuş, gerçek ile yalanın, hakikat ile masalın yüzleştirildiği, hakkın gelmesi ile batılın ortadan kalktığı gerçeği yer ve mekânları ile gösterilerek anlatılmış, inkârın geçici olarak üstün olduğu anlar olsa dahi uzun süre muvaffak olamayacağı, bütün bir dünya coğrafyasına işlenmiş delilleri ile gün yüzüne çıkarılması hedeflenmiştir.


Kitapta kişi ve mekânların bilgileri ilgili fotoğraf ve haritalarla verilmiş, mevzunun Kur'ân ile alâkalı yönü esas tutularak, tarih vs. kitaplarda anlatılan hususlar ihtimal dahilinde de olsa çalışmaya kaydedilmiştir. Eserin sonuna konulan tarih kronolojisi ile olay ve şahısların yaşadığı çağlara dikkat çekilerek konunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.

Kitabın Websitesi: TıklayınızAnahtar Kelimeler: İslam Araştırmaları, İslami Haber Ver, Kitap, Kültürel Haber Et, ahmet bedir kimdir, kuran ansiklopedisi, kuran atlası, kuranda geçen hayvanlar, kuranda geçen kişiler, kuranda geçen yerler, tefsir dersleri, tefsir tarihi dersleri

mutevaggil , 25/09/2009-01:05 Facebook'ta Paylas