twitter

Dünyada bir çılgınlık haline gelen, ülkemizdeyse popülaritesine yeni yeni kavuşmaya başlayan fakat bizim camiada (evet bizim camia ne olmuş yani) henüz pek bilinmeyen bir akımdan bahsedeceğiz bugün. Twitter dedikleri bu yeni sosyal ağ nedir, nasıl kullanılır, yararları zararları var mıdır bunlara kısaca bir göz atacağız. Ta ki bizim camianın da en azından bilgisi olsun.

Twitter dedikleri bir mikroblog uygulamasıdır. Ne demek bu? Hemen herkesin bir blog sitesi vardır. Kişizade, burada genelde kendi ahvalini düz yazı ya da şiirle uzun uzun anlatır. İşte twitter dedikleri hadise de bir blog olmakla beraber ahvalini kısacık anlatırsın. Bir ya da iki cümleyle, 140 karakteri geçmeyecek şekilde. Cep telefonlarıyla arkadaşlarımıza yolladığımız bir kısa mesaj gibi düşünün.

Twitter'da birinin sizin yazdıklarınızı görmesi için sizi takip listesine alması gerekir. Örneğin ruzname sitesinin twitter hesabı var. Bir de Zeyd ve Amr adlı iki arkadaş var. Zeyd Ruzname'yi ve Amr'ı Takip listesine alırsa kendi ana sayfasında ruznamenin ve Amr'ın kısa mesajları görünecektir. Aynı şekilde Amr da Zeyd'i takip lisetesine eklese o da arkadaşının ahvalinden azami 140'ar karakterlik hal izahıyla haberdar olacaktır. (Twitter Fetvaları, 1.cild, s.32 Süleymaniye Kütüphanesi, demirbaş no:654454)

Daha iyi anlamak için aşağıya ruzname.net sitesinin twitter hesabının bir resmini koyuyorum:

twitter

Yukarıda gördüğünüz gibi, ruzname'nin takip listesinde olan kişilerin kendileri için yazdığı yazılar ruzname ana sayfasında gözüküyor. Böylece ruzname arkadaşlarından bihaber kalmıyor. Sağ sutunda görülen ise ruznameyi kaç kişi takip ediyor (followers) ve ruzname kaç kişiyi takip ediyor (following) sayıları. Bizim camiada bu meretin çalışmasını pek bilmeyen olduğu için şuan arkadaşımız mutevazi sayıda. Ama dünya çapında, bir kişinin (kurumun değil, kişinin) dört milyon küsür takipçisi olduğuna bizzat şahit oldum.

Geçenlerde gazetede okumuştum, bir derginin yaptığı araştırmaya göre bu sitedeki yazışmaların yüzde yetmişi malayani ve lehval hadis ile dolu. Mesela "tostumu yedim bekliyorum","böyün öyle yorgunum ki" vb...

Peki daha faydalı kullanılabilir mi bu sanal alet? Kullanıcıya bağlı. Websiteler, haber kanalları, tvler program akışlarını takipçilere duyurmakta kullanıyor ama bireyler nasıl kullanabilir? Mesela güzel alıntı sözler yazılabilir. Ayetler, hadisler... Ya da bugün öğrendiği ilginç bilgiler, veyahut internette gördüğü yararlı şeyleri paylaşarak en azından daha faydalı bir iş yapmış olur.

Ben, gerçek adımla twitter'ı kullanmıyorum, sadece ruznamenin ismiyle kullanıyorum. Ama gerçek adımla hemen bir twitter hesabı açtım, benden önce, ismimi kimse almasın diye. Çünkü bu işi de ticarete dökenler bile var. Geçenlerde Türkiye'nin en büyük alışveriş sitelerinden birinin adının olduğu twitter hesabını uyanık bir girşimcninin aldığını ve 10.000 Euro'ya satmak istediğini yine bizzat gördüm.

Elinizi çabuk tutun ve kullanmayacak olsanız da isminizi kimse kapmadan alın! www.twitter.com adresine gidip sağ tarafta bulunan "sign up now" adlı yeşil butonuna tıklayarak hesabınızı açabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Tekno Haber, Twitter Hesabı Açmak, Twitter Hesabı Kapatmak, Twitter Nasıl Çalışır, Twitter Nasıl Kullanılır, Twitter Ne İşe Yarar, Twitter Nedir, Twitter Nedir Ne İşe Yarar, Twittera Üye Olmak, Twitterda Hesap Açmak, Twitterda Hesap Kapatmak, Twitterda Mesaj Yazmak

mutevaggil , 25/10/2009-10:36 Facebook'ta Paylas