4. Rıza Abbasi:

rıza abbasi minyatürleri

Minyatürde bir diğer Farisi ekolü, Rıza Abbasi’dir. Üstad Behzad’ın öğrencisi ve Isfahan Okulu’nun en ünlü nakkaşıdır. Aynı zamanda bir hüsnü hat üstadıdır. 1565-1635 yılları arasında yaşayan Ağa Rıza’nın uslubu doğal nesneleri efemine ve izlenimsel bir şekilde resmetmesiydi.

Bir diğer özelliği resmettiği sakilerin hep delikanlı çağında olmasıydı. Rıza-i Abbasi modellerini, konularını halk arasından almayı tercih etmiştir. Deseni kıvraktır. Desenlerinde dikkati çeken nokta, her şeyden önce yazı sanatı ile uzun zaman uğraşmış olmanın fırçasına kazandırdığı güvendir. Bu güveni ayrıntıda, çizgilerin nüanslarında olduğu kadar, konturların çizilişinde de görürüz. Sarıkların ve elbise eteklerinin uçlarını, ışık saçılmasını hatırlatan bükey taramalarla canlandırır.

Rıza Abbasi, ömrünün sonuna kadar 1.Şah Abbas’ın nakkaş hanesinde eser verdi. Rıza-i Abbasi, Farisi minyatüründe son parlayış sayılır. Bugün eserleri Tahran'da adını taşıyan bir müzede ve Smithsonian, Louvre ve Metropolitan Sanat Müzesi gibi pek çok büyük müzede sergileniyor. Yukarıdaki Minyatürde, Rıza Abbasi'nin bir delikanlısı görülüyor.

Yazı sonraki sayfadan devam ediyor. Altıncı sayfaya tıklayın:

1. 2. 3. 4. 5.  6. 7. 8.

Anahtar Kelimeler: Üstad Rıza Abbasi Hakkında Bilgi, Üstad Rıza Abbasi Hayatı ve Eserleri, Üstad Rıza Abbasi Kimdir, Üstad Rıza Abbasi Minyatürleri

mutevaggil , 26/02/2010-19:48 Facebook'ta Paylas